První přátelské vztahy mezi dětmi

malá batolata si spolu hrají

Ve druhém roce života si už děti vedle sebe hrají a od tří let si už hrají společně. Postupně se tak mezi nimi vytvářejí první přátelské vztahy.

Malé děti milují jiné lidi a rády s nimi komunikují. Až do dvou let si ale batolata spolu hrají a navazují vztahy pouze tehdy, když se znají velmi dobře. Nejsou schopná začít a udržet rozhovor, ale jsou spolu ráda. Krátce po druhých narozeninách si už ale děti začínají hrát spolu. Kolektiv dětí však znamená zkoušku především pro jejich imunitu, a neměli byste ji i v batolecím věku zapomínat chránit.

Méně tolerance, více hádek

Dětské hry jsou v tomto období jednoduché a stejně tak jednoduché je jejich povídání. Méně se již tolerují, častěji se hádají a perou o hračky, nerady se dělí. Nezlobte se proto na ně, nedělají to schválně – je to prostě období, kdy se koušou, bouchají a kopou.

Vytváření vztahů je pro dítě zajímavá zkušenost

Kamarádí se vaše dítě v jeslích každý týden s někým jiným? Nedivte se, při vytváření prvních vztahů si totiž dítě moc nevybírá a hraje si s kýmkoliv, kdo se k němu přidá do party. Postupně si však své kamarády začne vybírat, zpočátku jsou tyhle vztahy nenáročné, dítěti nevadí, když dojde k odloučení, a začne si hrát třeba s někým jiným.

Ve dvou letech si batolata hrají ve velkých skupinách a všechna dělají totéž, později se začnou ale diferencovat a kroužky, ve kterých si děti hrají, se začnou zmenšovat. Začíná „dělení“ na oblíbené a neoblíbené, podobně pak vypadá vývoj kamarádských vztahů.

Jaké děti bývají oblíbené?

Společenské, otevření, družné, chytré, šikovné (speciální dovednosti ostatní obdivují), přitažlivé.

Jaké děti jsou neoblíbené?

Panovačné, agresivní, šikanující, škodolibé, lakomé a despotické, stejně tak děti nevypočitatelné a náladové.