První hodiny po porodu s miminkem

matka těsně po porodu chová miminko

Jak to bude vypadat po porodu v nemocnici? Kde budete ležet vy a kde vaše miminko? Navíc nevíte co dělat, když budete po porodu potřebovat pomoc?

Kde je rodička a kde miminko?

Pokud proběhne vše bez problémů a maminka porodí donošené miminko, které může být po porodu umístěno na oddělení fyziologických novorozenců, tráví první dny po porodu na oddělení šestinedělí. V dnešní době je již zcela běžné, že maminka zde bývá na pokoji společně s mimin­kem. Tento systém se nazývá rooming-in.

Jak již ale bylo řečeno, podmínkou je, aby miminko bylo zdravé a aby se maminka byla schopná o ně starat.

Když rodička potřebuje pomoc v prvních dnech?

Pokud je maminka po porodu vyčerpaná nebo byl­-li porod veden císařským řezem, může nastat situace, kdy se maminka na celodenní péči o své miminko necítí. V těchto situacích však rozhodně není ostudou, když se maminka domluví s ženskými i dětskými sestrami, které jí jistě vyjdou vstříc a pomohou jí těch několik málo kritických dní zvládnout. Nemá totiž smysl přetěžovat své síly, protože v konečném důsledku by mohlo dojít k ohrožení zdraví jak maminky, tak miminka.

Zdroj: Nová kniha o těhotenství a mateřství: MUDr. Martin Gregora, MUDr. Miloš Velemínský, Ph.D., Grada Publishing, a.s., 2011, ISBN 978-80-247-3081-3