Opruzeniny – péče o dětský zadeček

prevence vzniku opruzenin a péče od dětskou pokožku

Opruzeniny trápí většinu děťátek a jejich maminky. Ke vzniku opruzení zadečku dochází působením zbytků stolice na kůži v teplém prostředí pod plenkami. Vznik opruzenin ale hrozí i na jiných částech těla dítěte.

Prevence vzniku opruzenin

Kůže zarudne, svědí a bolí. Opruzení může vzniknout v celé oblasti kryté plenka­mi: hýždě, třísla, přirození, podbřišek. Pečujte proto důsledně o zadeček svého děťátka.

  • Často dítě přebalujte, nenechávejte ho dlouho v mok­rých plenách.
  • Po každé stoličce jemně, ale pečlivě omyjte zadeček vo­dou a osušte. (Praktickou pomůckou k očistění zadečku na procházce a na cestách jsou vlhčené ubrousky. Některé děti však mohou dráždit.) 
  • Před zabalením do čisté plenky ošetřete zadeček tenkou vrstvou ochranné masti. Můžete si vybrat – např. Bepan­then mast, mast připravenou v lékárně či jiné. Výběru věnujte velkou pozornost!

Pro denní péči o zadeček je důležité, aby aplikovaná mast neobsahovala alergizující látky – konzervanty, parfé­my. Masti se zinkem či dezinfekčními přísadami používáme především při léčbě už poškozené kůže, proto ke každo­denní preventivní péči o zadeček děťátka jsou vhodnější přípravky bez zinku a alergizujících přísad.

Léčba opruzenin u miminek

Může se stát, že i při pečlivém ošetřování zadečku dojde k vytvoření mokvavých ložisek – opruzenin. Za takové situace nechte zadeček volně větrat , mokvavá místa můžete ošetřit genciánovou violetí a následně použít léčebné masti. Porada s  lékařem je namístě. K podráždění zadečku může přispět i potravina nově zařazená do jídelníčku.  

Zdroj: Nová kniha o těhotenství a mateřství: MUDr. Martin Gregora, MUDr. Miloš Velemínský, Ph.D., Grada Publishing, a.s., 2011, ISBN 978-80-247-3081-3