Nedostatek železa u dětí

bledé miminko trpící nedostatkem železa

Železo je nezbytné nejen pro vás, ale i pro vaše děťátko. Je důležité pro tvorbu hemoglobinu, který přenáší kyslík v těle a také pro rozvoj mozku.

Proč vaše dítě potřebuje železo

Železo je nezbytné pro tvorbu krevního barviva hemoglobinu zajišťující transport kyslíku a pro rozvoj mozku. Nedostatek železa může u vašeho dítěte způsobit anémii, která může vést k únavě a nedostatku energie. Může mít i negativní vliv na učení základních dovedností.

Příjem železa během odstavování

Kolem 6. měsíce věku vaše miminko vyčerpá své vrozené zásoby železa, takže mu musíte zajistit dostatečný přísun železa z potravy, když jej začnete krmit tuhou stravou. Železo v potravinách se vyskytuje jak v živočišné potravě, která původně obsahovala hemoglobin, tedy v červeném mase, vnitřnostech, drůbežím mase nebo rybách, tak i v rostlinné potravě, a to zejména v luštěninách, listové zelenině. Nebojte se tedy dítěti podat i libové červené maso, ryby a vhodné luštěniny (např. červenou čočku).

Pokud krmíte dítě kojeneckým mlékem, přejděte po začátku přikrmování na pokračovací mléko, které svým složením lépe respektuje fakt, že miminko již nemá výhradně mléčnou stravu a obsahuje i dostatek železa.