Nachlazení v těhotenství: Jak léčit běžné nemoci

nachlazená těhotná žena smrká a kýchá

Kromě běžných těhotenských nepříjemností, jako je nevolnost, pálení žáhy, otoky či bolesti zad, vás může v těhotenství potkat taky běžná nemoc, jako je viróza, chřipka nebo obyčejná rýma.

Začala jste kýchat, dostala jste dokonce horečku a trápí vás kašel? Nemusíte se bát, většina těchto „obyčejných“ nemocí nemá na vaše těhotenství žádný významný vliv. I když nemůže užívat všechny léky jako dosud, řešení se najde vždycky.

Nejdůležitější je jako vždy prevence – pokud to lze, snažte se vyhýbat místům a situacím, kde hrozí nákaza. Pokud je kolegyně v práci nemocná a chodí s chřipkou do práce, vy zůstaňte doma. Nejrizikovější je přitom první trimestr, během něhož se vytvářejí základy všech orgánů. Plod je sice chráněn placentou, ale ani ta není stoprocentně nepropustná.

Při nachlazení a rýmě v těhotenství hodně pijte a buďte v teple

Nebojte se, běžné nachlazení spojené s rýmou a pokašláváním pro miminko nebezpečné není. Některé léky ale v těhotenství užívat nesmíte, proto se raději poraďte s lékařemRelativně bezpečné jsou například mukolytika či antitusika (s výjimkou těch, které obsahují kodein).

Potřebujete při viróze v těhotenství potlačit bolest a snížit teplotu? Bez problémů můžete užívat Paralen, naopak nevhodný je Ibalgin a Brufen pro možné selhání ledvin plodu.

Pokud vyloženě nemusíte brát léky, raději je nahraďte dostatečným příjmem tekutin, klidem na lůžku a vyváženým a pestrým jídelníčkem. Vitamin C se při nachlazení obecně doporučuje, v těhotenství ale pozor, denní dávka by neměla překročit 500 mg – i proto se nedoporučuje užívat multivitaminy.

Chřipka a těhotenství

Někdy to prostě neuhlídáte ani sebelepší prevencí a dostanete chřipku. Ta se od běžného nachlazení liší tím, že u ní máte obvykle vysokou teplotu, a to je už zákeřnější. Běžná rýma plod ani vás neohrozí, chřipkový virus už může mít negativní vliv na vývoj orgánů plodu.

Pokud je tedy zrovna období chřipkové epidemie, je lepší nechat se zneschopnit, zůstat doma a intenzivně se léčit. Na horečku při chřipce můžete užívat Paralen, a to až 6 tablet denně. Pro informaci: v průběhu těhotenství se nedoporučuje očkování proti chřipce.

Mohlo by vás zajímat: Špinění v těhotenství