Krvácení a první menstruace po porodu

ženu po porodu trápí krvácení

To, jak dlouho budete po porodu krvácet, je velmi individuální. Stejně tak to, kdy poprvé začnete menstruovat. Jistě jste také slyšela, že kojení může nástup menstruace oddálit.

Krvácení je v průběhu šestinedělí naprosto normální a přirozené. V děloze jsou zbytky krevních sraženin a plodových obalů, které se postupně vyplavují.

Vaginální krvácení může trvat 2 až 6 týdnů. Nejprve je jasně červené a silnější, postupně slábne a hnědne. Většinou trvá kratší dobu u žen, které kojí. Důležité je, abyste nosila vhodné spodní prádlo, často si měnila vložky a nepoužívala tampony!

Pokud krvácení po konci šestinedělí neustupuje, měla byste vyhledat lékaře.

Kdy se vrátí menstruace a ovulace?

Menstruace se může dostavit mezi 8. a 16. týdnem po porodu, ale ženy, které kojí, mohou začít menstruovat mnohem později – často až poté, co kojit přestanou.

I když kojíte a nemenstruujete, rozhodně nejste neplodná. K ovulaci totiž může docházet i předtím, než začnete menstruovat! Proto je nutné myslet i na vhodnou antikoncepci, pokud jste už začali s milováním.

Pokud je vaše menstruace po porodu nepravidelná a delší než před otěhotněním, netrapte se. První dva až tři cykly bývají nepravidelné. Neupraví-li se cyklus do půl roku, určitě se poraďte s lékařem.

Spousta kojících žen se domnívá, že kojení zabraňuje otěhotnění. Není to tak: i když kojíte, můžete ovulovat a menstruovat, takže otěhotnění není vůbec vyloučeno.