Kouření v období kojení

Kouření se s kojením neslučuje. Ženy - kuřačky, které otěhotní, obvykle přestávají kouřit. Velmi často zvítězí touha po zdravém dítěti. Méně častým důvodem je nesnášenlivost pachu kouře díky změnám v těhotenství. 15-20 % žen se po porodu ke kouření vrací.

Proč přestat kouřit?

Nikotin snižuje tvorbu prolaktinu, čímž zpomaluje laktaci, přechází do mateřského mléka, ovlivňuje jeho chuť i složení.
V mateřském mléce se snižuje podíl mastných kyselin, vitaminu C a vitaminu E, zvyšují se prooxidační účinky (oxidace je odpovědná za řadu negativních biochemických procesů v organizmu).

Nikotin spolu s dalšími škodlivinami z kouření v mateřském mléce představuje velkou zátěž pro játra a ledviny miminka. Dětský organizmus odbourává škodlivé látky pomaleji než dospělý. Miminka mají pak častější a větší problémy s trávením, sklon k bolestivým břišním kolikám, častěji zvrací, mají omezenou schopnost pít, hůř sají a tak i hůře prospívají.

Dalšími příznaky nikotinismu kojenců jsou neklid, plačtivost, potíže se spánkem, sklon k častějším infekčním onemocněním a alergii.

Také syndrom náhlého úmrtí novorozenců je spojován s kouřením u matky.

Toto jsou velmi pádné důvody pro zásadní rozhodnutí maminek – nekouřit v době kojení - v zájmu svého dítěte. Jestliže však není dostatek silné vůle pro takovéto rozhodnutí, pak doporučuji radikálně kouření omezit na 5 cigaret denně maximálně, cigaretu vykouřit po skončení kojení a následně kojit za 2,5 -3 hodiny.

Mohlo by vás dále zajímat: Kojení a alkohol: 6 tipů pro kojící matky