Jak zatočit s nemocemi ze školky?

nemocné dítě, které se nakazilo ve školce

Je vaše dítě ve školce a každou chvíli dostane rýmu nebo kašel? Za častou nemocnost můžou i chyby, kterých se nevědomky dopouštíte.

Dítě chraňte, ale nepřehánějte to

Imunitní systém dítěte je neustále v procesu vývoje. Není tedy nic neobvyklého, když začne dítě, které nastoupí do školky, stonat. Ovšem pokud je nemocné příliš často, možná děláte někde chybu. Některé maminky to s péčí přehánějí, a děti jsou pak choulostivější a tím pádem nemocnější.

Když je dítě nemocné, nechte ho ležet v posteli co nejdéle

Říkáte si, že když už dítěti klesla teplota a má „jen“ rýmu, může se vrátit zpátky mezi děti do školky? To je bohužel velký omyl. Jakmile dítě přijde do kolektivu nedoléčené, je mnohem náchylnější na opětovnou virovou nebo bakteriální infekci. Proto pusťte dítě do školky až po úplném vyléčení.

Opatrně s antibiotiky – jsou dvousečná zbraň

Dětem neprospívá ani časté podávání antibiotik. Velmi často dokonce rodiče trvají na tom, aby jim je dětský lékař předepsal, přestože nejsou zapotřebí. Antibiotika působí proti bakteriální infekci, nikoliv virové, takže na rýmu, kašel ani teplotu nezaberou. 

Kdy antibiotika pomáhají a kdy škodí?

S posilováním imunity začněte od narození

Obranyschopnost dětí podporujte především kvalitní stravou, a to už v kojeneckém a batolecím věku. Strava má být zdravá a pestrá, s dostatkem ovoce a zeleniny, obilovin, masa a mléčných výrobků. Nezapomínejte na batolecí mléka, která obsahují nejen všechny potřebné živiny potřebné pro vývoj dítěte, ale i prebiotické oligosacharidy GOS/FOS, které podporují zdravou střevní mikroflóru. A ta je pro imunitu nezbytná.

Jak strava posiluje imunitu?