Batole a počítač

Matka a batole společně pracují s počítačem

Je v pořádku, když vaše dvouleté dítě sleduje neustále televizi, monitor počítače nebo tablet? Není a zaděláváte tím dětem na problémy v budoucnu.

Samozřejmě, že když pustíte každý den svému dítěti pohádku nebo ho necháte dívat se na video, neznamená to ještě, že bude obézní a bude mít problémy s řečí. Pravda je ale někde uprostřed. Nic se totiž nemá přehánět! Budete-li to skutečně přehánět, dítě tak zbavujete fantazie  a tu děti potřebují v tomto věku jako sůl.

Zlatá střední cesta

Jen těžko asi můžete zamezit pokroku. Počítače, chytré telefony a tablety jsou součástí téměř každé rodiny a počítačové hry už dnes hrají i tříleté děti. Ze všeho nejdůležitější tedy je najít si čas a sledovat kvantitu a také kvalitu toho, na co se děti dívají. Hlavní odpovědnost je tedy na vás, na rodičích, kteří určí hranici – kolik a co.

Televizní a počítačová pravidla

  1. Televize by neměla u vás doma běžet celý den jako kulisa. Negativa účinků sledování televize závisí především na dávce.
  2. Děti by neměly sedět úplně blízko obrazovky , a hlavně ne stále.
  3. Vybírejte jen takové hry a pořady, které jsou vhodné pro batolata. Pak se dívejte s dětmi a povídejte si s nimi o tom. Budete tak rozvíjet jejich slovní zásobu.
  4. Vypínejte televizi během jídla, raději si s dětmi povídejte.
  5. Vysvětlujte dětem, že to, co vidí na obrazovce, není skutečné.
  6. Nabídněte někdy dítěti čas klidu , kdy si může hrát u sebe v pokoji s hračkami, legem a podobně. Anebo mu nabídněte nejlépe sami sebe a vaše aktivní zapojení do her.
  7. Počítače i televize mohou poskytnout relaxaci, když se ale používají s rozvahou. 
Mohlo by vás také zajímat: Čtěte batoleti! Rozvíjíte řeč i fantazii