32. týden těhotenství

vývoj dítěte v těhotenství, třetí trimestr

Vaše miminko už se v bříšku může nacházet hlavičkou dolů, takže je připraveno k porodu. Zjistěte, co můžete v této době očekávat a jak se co nejlépe připravit na porod.

Co se děje uvnitř vašeho těla?

Můžete si všimnout, že se vaše děloha zpevňuje a stahuje, jako kdyby se připravovala na porod. Mnoho žen cítí tyto mírné, falešné kontrakce , které se odborně nazývají Braxton Hicksovy kontrakce. Trvají pouze asi 30 sekund a často je ani neucítíte. Častěji se objevují v případě, že jste dehydrovaná, proto se snažte po celý den dostatečně pít.

Častým problémem těhotných je i ischias neboli zánět sedacího nervu . V této fázi gravidity jde o velmi častý problém, který je způsoben nepřiměřeným drážděním a utlačováním kořene sedacího nervu, který se nachází blízko páteře. V těhotenství je ischias způsoben tím, že dítě leží v bříšku ve zvláštním úhlu, což může způsobit utlačování nervů. Zánět se projevuje bolestí v dolní části zad, na zadní straně stehen a může se táhnout až po zadní straně nohy. Zkuste sedět na zemi se zkříženýma nohama nebo vyměňte židli za gymnastický míč. 

Jak se zbavit bolesti z ischiasu

  • Pokud je pro vás bolestivé sedět, používejte pro podporu zad polštář nebo si prostě lehněte.
  • Pomůže také spaní na levém boku, což umožňuje lepší průtok krve hlavní dutou žílou, která odvádí krev z dolní poloviny těla.
  • Když budete spát na zádech nebo na pravém boku, mohl by se zpomalit odtok krve z placenty.
  • Vyzkoušejte také obklady – studené na silné bolesti, teplé na mírnější bolesti. 
  • Rozhodně se vyvarujte zvedání těžkých břemen a nenoste boty na podpatku.
  • Jestliže bolest neustupuje, poraďte se se svým lékařem. 

Vývoj vašeho dítěte ve 32. týdnu těhotenství

Vaše dítě je nyní asi 42,4 cm dlouhé a váží zhruba 1,7 kg. V této fázi se tři ze čtyř dětí přemístí do polohy hlavičkou dolů. Pokud je vaše dítě stále v poloze zadečkem dolů , nebojte se. Obvykle se ještě během 3. trimestru přetočí. Pouze 3-4 % dětí se rodí v poloze koncem pánevním (při porodu jdou jako první nožičky).

Všechny orgány dítěte jsou v 32. týdnu těhotenství dobře vyvinuté, kromě plic a trávicího traktu, které k dozrání potřebují ještě několik dalších týdnů. Přestože dítě zhruba 90 % času ze dne spí , pokud je vzhůru, je aktivní a dělá spoustu věcí, které jako novorozenec bude potřebovat. Snaží se uchopit nohu, pupeční šňůru, cucá svůj palec nebo otáčí hlavičkou, na které už jsou patrné vlasy, řasy a obočí.

Líbí se vám tento článek?

Pak si nenechte ujít informace o dalších týdnech těhotenství. Budeme vám je pravidelně posílat, stačí zadat e-mail.

Jak můžete děťátku pomoci ke zdraví

Živiny, které dítě dostává v průběhu těhotenství a v prvních třech letech, ovlivňují i to, jak budou geny dítěte naprogramovány pro život. Tyto znalosti tvoří základ nutričního programování v raném věku, které zkoumá děti a maminky po celém světě a radí ženám jak správně jíst už v těhotenství, aby jejich potomek byl i v dospělosti zdravý a mohl naplno využít svůj potenciál.

Váš průvodce těhotenstvím

Mějte informace o vývoji vašeho miminka vždy po ruce s naší aplikací Nutrimimi .