12. týden těhotenství

vývoj plodu na konci prvního semestru těhotenství

Vaše dítě v bříšku stále roste a už to na vás může být vidět. Zjistěte, jak můžete pozitivně ovlivnit budoucí zdraví dítěte ve dvanáctém týdnu těhotenství, a to především vyhýbáním se nevhodným potravinám.

Co se děje uvnitř vašeho těla v posledním týdnu 1. trimestru?

Kolem 12. týdne těhotenství se vaše děloha zvětšuje a stoupá nad stydkou kost. Tlačí na pánevní a břišní orgány a jen těžko dopnete kalhoty. Těhotenství už na vás začíná být vidět, takže byste si měla pořídit vhodné těhotenské oblečení. Je to také období, kdy už je obvykle největší riziko potratu za vámi a vy můžete oznámit svému okolí, že jste těhotná. Pro mnohé ženy je to okamžik, kdy začnou vnímat své těhotenství naplno.

Jak můžete děťátku pomoci ke zdraví

Buňky vašeho dítěte jsou vysoce adaptabilní, takže je snadné je správně naprogramovat. To znamená především to, že jim budete poskytovat stabilní přísun správných vitaminů a živin právě v této fázi. Podle vědy o nutričním programování v raném věku má správná strava pozitivní vliv na dlouhodobé zdraví dítěte v dospělosti. Správně se stravovat ale znamená mimo i vědět, jakým potravinám se vyhnout.

Potraviny, které se v těhotenství nedoporučují:

  • Nedostatečně tepelně upravená nebo syrová vejce, či potraviny, do kterých se vejce přidává (například majonéza apod.)
  • Nedostatečně tepelně upravené maso (kuřecí i rybí)
  • Syrové maso nebo pokrmy typu sushi, tatarský biftek či uzený losos
  • Nepasterizované mléko, sýry či jogurty
  • Měkké sýry, jako je camembert, ricotta či sýry s modrou plísní
  • Játra a výrobky z jater , jako je například játrová paštika. Ty mohou obsahovat nadměrné množství vitaminu A, který by mohl poškodit vaše dítě.
  • Mečoun, žralok či tuňák mohou obsahovat rtuť, která je ve zvýšeném množství pro plod nebezpečná. Neznamená to ovšem, že nemůžete ryby jíst – postačí ale 1 - 2 porce týdně.

Líbí se vám tento článek?

Pak si nenechte ujít informace o dalších týdnech těhotenství. Budeme vám je pravidelně posílat, stačí zadat e-mail.

Vývoj vašeho dítěte v 12. týdnu těhotenství

Vaše dítě je v posledním týdnu prvního trimestru asi 5 cm dlouhé a váží kolem 8 - 14 gramů. Jeho tvář začíná vypadat jako tvář člověka, jak ho známe. Uši jsou dotvořeny a mají své místo po stranách hlavy. Začínají růst vlasy a na prstech, na rukách a nohách se tvoří měkké nehty . V ústech jsou již základy mléčného chrupu. Utvářejí se hlasivky, dozrávají chuťové buňky a začínají se zpevňovat kosti. Dítě se umí pohybovat, a i když to ještě nebudete cítit, kope nohama, když je vzhůru, nebo si cucá palec.

Váš průvodce těhotenstvím

Mějte informace o vývoji vašeho miminka vždy po ruce s naší aplikací Nutrimimi.