Kalkulačka pro výpočet rizika vzniku alergie

Víte, že každé 3. dítě má zvýšené riziko vzniku alergie? Vyplňte 4 jednoduché otázky a zjistěte, jestli je alergií ohroženo i vaše dítě.

Podklady pro kalkulačku poskytl přední český pediatr a alergolog MUDr. Martin Fuchs.

Jak na to?

Všechny otázky se vztahují k vašemu dítěti. U každé otázky zvažujte odpověď jednotlivě pro matku, otce a sourozence dítěte. Pokud daný člen rodiny měl alergii v minulosti a nyní se již příznaky neprojevují, i přesto odpovězte „ano“.

Výsledkem bude vypočítané riziko vzniku alergie u vašeho dítěte. Společně s výsledkem se dozvíte, jak případné riziko alergie snížit.

Allergy risk question

Atopické dermatitidy (kožní alergie, ekzém)

Má, nebo měl, někdo z rodiny kopřivku nebo ekzém?

Jaké jsou příznaky?

Příznaky: zarudnutí kůže, svědění, puchýře, otoky podkoží. Příznaky se mohou vyskytovat společně, a to obvykle kolem úst, na krku, v loketních jamkách a v podkolení.

Allergy risk question

Respirační alergie a alergické astma

Má, nebo měl, někdo z rodiny alergické astma?

Jaké jsou příznaky?

Příznaky: kašel, pískoty, dušnost při nádechu či výdechu. Příznaky se mohou vyskytovat společně, někdy i po kontaktu s určitými látkami.

Allergy risk question

Alergická rýma (zánět sliznice nosu, očí, dýchacích cest)

Má, nebo měl, někdo z rodiny alergickou celoroční nebo sezónní rýmu?

Jaké jsou příznaky?

Příznaky: svědění v nose, ucpaný nos, záchvaty kýchání, pálení očí, zčervenání očí, svědící nebo oteklé oči. Příznaky se mohou vyskytovat společně, například po kontaktu s určitými látkami (domácí prach, pyl, peří, a jiné), se zvířaty nebo pravidelně v průběhu jara až podzimu.

Allergy risk question

Potravinové alergie

Má, nebo měl, někdo z rodiny alergickou reakci po požití některé potraviny?

Jaké jsou příznaky?

Příznaky: otok či svědění ústní sliznice, kopřivka, neinfekční průjem nebo zvracení, bolesti břicha. Příznaky se mohou vyskytovat společně, vždy po konzumaci některých potravin (např. mléko, vejce, ryby, ořechy)

Ke zvýšenému riziku rozvoje alergií u dětí přispívá zejména výskyt alergií v rodině daný dědičnou zátěží. Významnou roli mohou hrát také další faktory:

Nemožnost
kojení

Porod císařským
řezem

Časná léčba antibiotiky

(dětí v kojeneckém věku nebo matky v posledních 3 měsících těhotenství)

Vystavení dítěte tabákovému kouři

Online poradna