Kalkulačka pro výpočet rizika vzniku alergie

Víte, že každé 3. dítě má zvýšené riziko vzniku alergie? Zajímá vás, jestli je alergií ohroženo i vaše dítě? Výše rizika u dítěte lze snadno vypočítat podle toho, zda alergií trpí někdo z jeho nejbližších příbuzných

Podklady pro kalkulačku poskytl přední český pediatr a alergolog MUDr. Martin Fuchs.

Jak na to?

Všechny otázky se vztahují k vašemu dítěti. U každé otázky zvažujte odpověď jednotlivě pro matku, otce a sourozence dítěte. Pokud daný člen rodiny měl alergii v minulosti a nyní se již příznaky neprojevují, i přesto odpovězte „ano“.

Výsledkem bude vypočítané riziko vzniku alergie u vašeho dítěte. Společně s výsledkem se dozvíte, jak případné riziko alergie snížit.

Allergy risk question

Atopické dermatitidy
(kožní alergie, ekzém)

Má, nebo měl, někdo z rodiny kopřivku nebo ekzém?

Jaké jsou příznaky?

Příznaky: zarudnutí kůže, svědění, puchýře, otoky podkoží. Příznaky se mohou vyskytovat společně, a to obvykle kolem úst, na krku, v loketních jamkách a v podkolení.

Allergy risk question

Respirační alergie a alergické astma

Má, nebo měl, někdo z rodiny alergické astma?

Jaké jsou příznaky?

Příznaky: kašel, pískoty, dušnost při nádechu či výdechu. Příznaky se mohou vyskytovat společně, někdy i po kontaktu s určitými látkami.

Allergy risk question

Alergická rýma
(zánět sliznice nosu, očí, dýchacích cest)

Má, nebo měl, někdo z rodiny alergickou celoroční nebo sezónní rýmu?

Jaké jsou příznaky?

Příznaky: svědění v nose, ucpaný nos, záchvaty kýchání, pálení očí, zčervenání očí, svědící nebo oteklé oči. Příznaky se mohou vyskytovat společně, například po kontaktu s určitými látkami (domácí prach, pyl, peří, a jiné), se zvířaty nebo pravidelně v průběhu jara až podzimu.

Allergy risk question

Potravinové alergie

Má, nebo měl, někdo z rodiny alergickou reakci po požití některé potraviny?

Jaké jsou příznaky?

Příznaky: otok či svědění ústní sliznice, kopřivka, neinfekční průjem nebo zvracení, bolesti břicha. Příznaky se mohou vyskytovat společně, vždy po konzumaci některých potravin (např. mléko, vejce, ryby, ořechy)

Online poradna