Vývoj dítěte ve 3. trimestru

ženav e třetím trimestru těhotenství

Během 3. trimestru vašeho těhotenství se růst děťátka zrychluje a jeho orgány dozrávají. Vývoj dítěte se zaměřuje na přípravu na život mimo maminčino bříško. Naučte se správně jíst, aby vaše dítě mělo zdravou porodní váhu.

3. trimestr: Příprava pro život mimo maminčino bříško

Během 3. trimestru se vaše dítě plně připravuje na život mimo lůno matky. Plíce už se chystají na to, až přeberou práci se zajišťováním kyslíku po placentě, a trávicí trakt se připravuje na příjem mateřského mléka.

Poslední fáze těhotenství je také chvílí, kdy se dítě obklopuje tukovou zásobou, aby mu bylo teplo, až opustí ochranné prostředí maminčina bříška.

Dejte dětem ten nejlepší start do života už před narozením

Všechny živiny, které vaše dítě potřebuje ke svému vývoji, pocházejí od vás a z vašeho jídelníčku. To, jakou výživu vaše děti přijmou v době, kdy jsou v bříšku, pak může ovlivnit jejich zdraví po celý život.

Věda o epigenetice ukazuje dětské buňky jako velmi přizpůsobivé v této vývojové fázi. Okolní vlivy a hlavně výživa je činí aktivními, nebo pasivními, což ovlivňuje vývoj orgánů a jejich fungování až do dospělosti.

Tento základní poznatek nutričního programování v raném věku mluví o zásadním vlivu, který může mít výživa a okolní vlivy na celoživotní zdravotní stav vašeho dítěte, ještě než se narodí.

Jak jíst pro zdravou porodní váhu

Když se miminko narodí s vysokou porodní vahou, může to být způsobeno přílišnými tukovými zásobami. Nízká porodní váha zase může být doháněna v raném věku uměle, což může nakonec také vést k přebytku tukové tkáně a nedostatku aktivní svalové hmoty.

Děti, které se rodí ve zdravém váhovém rozpětí, mají nižší pravděpodobnost, že je bude trápit dětská obezita nebo cukrovka. Zdravá porodní váha je často doprovázena silným a odolným kardiovaskulárním systémem.

Když jíte pestrou a vyváženou stravu, vaše dítě doroste do zdravé porodní váhy, která minimalizuje rizika pro jeho budoucí zdravotní stav.