Víte, jaký má temperament vaše dítě? Vyberte si z následujících 4 povah!

matka odhaduje temperament svého dítěte

Máte doma divokého ďáblíka, upovídanou tanečnici nebo přemýšlivého stydlína? Každé dítě je jednoduše jiné a nelze tak jednoznačně kategorizovat.

Některé děti jsou od narození komplikovanější a během růstů v tom pokračují. Jiné jsou „obyčejné“ hravé děti, které se snadno přizpůsobují novým situacím a málokdy mají špatnou náladu delší dobu. Další jsou těžce zvládnutelné, když je něco bolí, jsou nemocné a podobně, jiné jsou náladové.  Pravdou je, že když budete na neustálý pláč dítěte reagovat utěšováním, naučíte tím dítě, že pláč přináší právě ono utěšování.

Různé povahy

Jednoduché dítě: Takových dětí je asi 40 %, jsou hravé, veselé a v zásadě šťastné, které si zvykají snadno na pravidelný denní režim. Jsou to takové děti „sluníčka“.

Děti, které se hůře k něčemu rozhoupou: Takových dětí je asi 15 %, jsou spíše stydlivé a zakřiknuté, potřebující čas k tomu, aby se přizpůsobily. Pak si však na denní režim zvyknou. Mohou dělat problémy, bývají spíše neaktivní a zřídka se jim zavděčíte.

Problematické děti: Je jich asi 10 %, hodně pláčou a často vše odmítají. Těžko si zvykají na běžný denní režim. Obvykle hodně pláčou (zejména v prvním roce) a jako batolata nebudou dobře spávat, hůře si také zvykají ve školce. Také odmítají vše neobvyklé v jídelníčku.

Těžko zařaditelné děti: Těch je asi 35 % - někdy je to s nimi snadné, jindy hodně náročné. Buď jsou veselé a šťastné, nebo naopak nešťastné dítě, které se třeba těžko odstavuje.

V každém případě, ať je vaše dítě jakékoliv, potřebuje fázi aktivity a klidu.