Dovolená s dětmi: exotika nebo ověřená místa?

malé děti na exotické dovolené

Kam vyrazit s dětmi v létě? Dobrodružství a exotika nebo stará známá místa? Hory nebo moře? Které destinace jsou pro malé dítě vhodné a které ne?

V dnešní době spousta rodičů cestuje i s malými kojenci daleko za moře. Letadlem to není daleko a cesta se dá tedy celkem snadno „přežít“, pro dítě to ale nemusí být to pravé. Co radí odborníci?

Kam jet, a kam raději ne

Většina pediatrů vám řekne, že do jednoho roku byste s dětmi neměli cestovat nikam daleko, a měli byste zůstat raději u nás doma. Pokud ale přece jen chcete někam k moři, pak volte takové, ke kterému je to nejblíže – pro nás tedy Chorvatsko nebo Itálie.

Chystáte se někam do vysokých hor? Pro děti není vhodná fyzická námaha ve vysokých polohách bez předchozí adaptace na tyto podmínky. Děti do 3 let by neměly překročit nadmořskou výšku 2000 m.n.m.

Jak zajistit dovolenou snů i s malým dítětem?

  • Výběr destinace: Řiďte se jednoduchým pravidlem – čím menší dítě, tím blíže k domovu se v létě vydejte. Dlouhé cesty malým dětem nesvědčí.

  • Termín dovolené: Vyhýbejte se vrcholné sezóně – necestujte do exotické země v době, kdy je tam 40° C ve stínu. Pokud už přece jen jedete, jeďte aspoň na 2 týdny, aby se dítě stačilo aklimatizovat.

  • Strava a hygiena: Vybírejte zdravotně nerizikové destinace a vždy si ubytování a možnosti stravování pořádně prověřte.  Na co dát pozor při stravování o dovolené?

  • Očkování: Má dítě za sebou všechna očkování? Pokud ne, cestování odložte. Informujte se také na nutnost očkování proti nemocem, proti kterým se zde neočkuje, ale která jsou pro exotické země nezbytná.

Imunita vašeho děťátka je neustále testována i během horkých letních měsíců.

Proto ji preventivně posilujte během celého roku, a to například pomocí speciálních batolecích mlék. Díky obsahu prebiotik GOS a FOS podporují správnou střevní mikroflóru, která je základem pro silnou imunitu.