Vyšetření v těhotenství – 36.tt až 40.tt

kardiotokografie, karditokografický záznam, CTG, monitor, děložní stahy, 36. týden těhotenství

Porod se už blíží a vás čekají vyšetření, která budou od 36. týdne těhotenství prováděna každý týden. Jedním z nich je kardiotokografie.

Každý týden kontrola

Od 9. lunárního měsíce navštěvuje těhotná prenatalní poradnu každý týden. Budoucí maminky v tuto dobu přechází do poradny v porodnici, kde plánují rodit. Pravidelně je natáčen kardiotokografický záznam (monitor, kardiotokograf, CTG, KTG), kterým se hodnotí srdeční ozvy plodu a děložní činnost.

Kardiotokografie

Smyslem vyšetření je zhodnotit stav plodu v děloze a eventuální přítomnost a charakter děložních stahů. Toto hodnocení vychází z typického tvaru zapisovaných křivek.

Vlastní vyšetření probíhá tak, že po přiložení sond na břicho těhotné ženy a jejich upevnění speciálními gumovými pásy přístroj zaznamenává srdeční frekvenci plodu a aktivitu dělohy. Horní křivka zobrazuje srdeční ozvy plodu, spodní křivka pak činnost dělohy. Vyšetření trvá 20 minut . Během vyšetření je žena v polosedě nebo vleže většinou na boku. Vyšetření je nebolestivé, nemá žádné vedlejší účinky a ani nevyžaduje žádnou speciální přípravu.


Přejděte do naší APLIKACE   a budete mít přehled ve vyšetřeních, která vás i v tomto měsíci čekají.

Zdroj: Nová kniha o těhotenství a mateřství: MUDr. Martin Gregora, MUDr. Miloš Velemínský, Ph.D., Grada Publishing, a.s., 2011, ISBN 978-80-247-3081-3