Co jsou to postbiotika?

Vědci zjišťují, že přátelské bakterie - probiotika, které se člověk snaží přijímat v potravě - pro jejich pozitivní vliv na zdraví, sama o sobě nemusí mít tak velký vliv, jak se dosud myslelo. Pozitivní vliv na imunitní systém a na lidské zdraví mají hlavně prebiotika a postbiotika.

Postbiotika posilují imunitu

Postbiotika jsou blahodárně působící látky vyráběné přátelskými bakteriemi. Nejnovější studie odhalily, že postbiotika mohou oslabit nepřátelské bakterie a tím pomoci v prevenci infekcí a nemocí. Posilují imunitní systém a jsou důležitá zvláště v kojeneckém věku, kdy se celý imunitní systém vyvíjí. Ukazuje se, že postbiotika mohou mít vliv na redukci zánětů, a mohla by dokonce hrát důležitou pozitivní roli při rozvoji diabetu či při syndromu dráždivého střeva.

Kde se berou postbiotika?

Postbiotika by nevznikla bez přátelských bakterií. Ty zase ke svému životu potřebují energii – z prebiotik. Dodáním postbiotik a prebiotik do stravy se zlepšuje funkce střeva a trávení potravin, a dochází k posílení imunity.

Probiotika, prebiotika a postbiotika

  • Probiotika – živé přátelské bakterie v potravinách (zvláště bakterie mléčného kvašení), které mimo jiné mají pozitivní účinek na střevní mikroflóru. Najdeme je například v jogurtu.
  • Prebiotika – výživa pro probiotika. Jedná se o typ rozpustné vlákniny, kterou naše tělo nedokáže strávit
  • Postbiotka – výsledek práce bakterií během metabolického procesu a zbylé části buněk prospěšných bakterií