Batole a pohyb

Zdravé dítě neposedí. Je to jednoduché – jen se snaží uspokojit svou základní potřebu hýbat se a zkoumat okolí. Nebraňte mu v tom.

Ideální je od raného věku pěstovat pohybové aktivity, které v dětech vyvolávají touhu hýbat se, hrát si a závodit. Výkon je pro ně až na druhém místě. Pro dítě je prostě v batolecím věku nejdůležitější běhat, skákat, kopat do balonu nebo jezdit na tříkolce. Netrapte děti ve třech letech tím, že je budete nutit k výkonu a vrcholovému sportování – nechte děti, aby se zdokonalily ve svých dovednostech a aby je dostatečně zvládly a mohly pak přejít k těm složitějším.

Na co si dát pozor

Děti ještě nemají v tomto věku dokončený vývoj kostry, především nejsou dostatečně zpevněná kloubní spojení, proto byste neměli přehnaně batolata jednostranně zatěžovat. Berte ohled na vývoj kloubů a netahejte děti za ruce nebo nohy. Ať dělají samy, co chtějí – pokud se samy věší na prolézačky bez vaší pomoci, proč ne. Dobré je samozřejmě najít kompromis. 

Prostor k pohybu

Děti dnes mají spoustu hraček a bohužel stále méně chodí ven, aby si reálně vyzkoušely, co dokážou. Je fajn, když se pokusíte i doma vytvořit prostor k pohybu, kde se může dítě válet, skákat, lézt po žebříku apod. V bytě lze použít třeba skákací míče, molitanové míčky, nafukovací balonky, stužky a závoje, do většího bytu můžete umístit i umělohmotné skluzavky atd.  Venku najděte nějaké vhodné místo, kde se dá hrát třeba na schovávanou, choďte často na dětská hřiště, kde jsou žebříkové a provazové prolézačky, skluzavky, houpačky či kolotoč. To vše jsou vhodné pohybové aktivity pro batolata.

Co všechno tedy můžete ve 2. a 3. roce věku dítěte podporovat?

  • Skákání z výšky do vaší náruče, z malé výšky na zem, poskakovat jako vrabčák.
  • Upevňovat chůzi, běh, skoky, učit dítě rovnováze a akrobacii, učit ho házet s různými předměty (s míči apod.), hrát si ve vodě, seznamovat ho na konci 3. roku s lyžemi, bruslemi, kolem.

Jak správně rozvíjet vaše dítě v pohybu, si můžete prohlédnout v našem videu, které jsme natočili s fyzioterapeutkou Helenou Vomáčkovou.

A na co byste určitě neměli zapomenout – vždy si najděte čas na to, abyste byli s dětmi a dováděli s nimi. Společná aktivita je zábava a hra. Mějte trpělivost a využívejte dětské nápady na další hry a pohybové aktivity.