4. týden těhotenství

vývoj v těle matky v těhotenství

Ve čtvrtém týdnu těhotenství se ve vašem těle zvyšuje hladina hormonu progesteronu a začínají se již tvořit orgány vašeho dítěte. Zjistěte, jak můžete dítěti vytvořit ty nejlepší podmínky pro jeho budoucnost už v takto raném stádiu vývoje.

Co se děje uvnitř vašeho těla?

Zatímco ve 2. týdnu těhotenství a ve 3. týdnu těhotenství se vaše tělo připravovalo na nošení děťátka zcela nenápadně, v tuto chvíli už se hladina progesteronu výrazně zvyšuje, takže je nejvhodnější čas pro použití těhotenského testu , jehož výsledek bude průkazný. Ne všechna těhotenství ovšem mohou být takto brzy odhalena a někdy se vyplatí ještě chvíli s testem počkat.

Měnící se hormony ve vašem těle zároveň způsobují, že se začíná měnit děloha a mohou být narušeny drobné cévy. To může vyvolat špinění a lehké křeče, které se jeví jako menstruační.

Vývoj vašeho dítěte ve 4. týdnu těhotenství

Během 4. týdne těhotenství se začínají tvořit hlavní orgány vašeho dítěte, jako jsou mozek, játra, ledviny, slinivka, brzlík a slezina. Vaše dítě roste prostřednictvím procesu imprintingu, kdy dochází k dělení buněk. Každá buňka obsahuje genetický marker neboli epigenetický spínač. Tyto přepínače jsou vysoce přizpůsobivé svému prostředí, a proto se podle něj „zapínají“ nebo „vypínají“, v důsledku čehož je daná buňka více či méně aktivní.

A právě živiny, které vaše dítě přijímá během těhotenství a prvních třech let života, ovlivňují to, jak budou tyto buňky naprogramovány pro život – jestli se genetické markery správně zapnou nebo vypnou. Tato fakta tvoří základ tzv. nutričního programování v raném věku. Toto programování můžete použít pro potřeby svého dítěte a umožnit mu tak ten nejlepší start do zdravé budoucnosti. V těhotenství totiž nemusíte jíst za dva, ale jíst dvakrát tak zdravěji .

Líbí se vám tento článek?

Pak si nenechte ujít informace o dalších týdnech těhotenství. Budeme vám je pravidelně posílat, stačí zadat e-mail.

Jak můžete děťátku pomoci ke zdraví

Během čekání na potvrzení těhotenství byste měla jíst zdravou stravu, vyhnout se alkoholu a kouření. Nezapomínejte také na přísun potřebných vitaminů a minerálů, zejména kyseliny listové , která hraje důležitou roli ve vývoji nervové soustavy vašeho dítěte. Tak vytvoříte optimální podmínky pro nynější zdravý vývoj vašeho dítěte i jeho zdraví v dospělosti.

Váš průvodce těhotenstvím

Chcete mít informace o vývoji vašeho miminka vždy po ruce? Stáhněte si naši bezplatnou a maminkami velmi oblíbenou aplikaci Nutrimimi.