35. týden těhotenství
35. týden těhotenství
Bc. L. Berešová Bc. L. Berešová
2 minuty čtení

  • Vaše dítě ve 35. týdnu přibírá na váze neuvěřitelnou rychlostí. 
  • Zjistěte, co se u vás a vašeho dítěte v tomto období mění.

Do oblíbených

35. týden těhotenství

Bc. L. Berešová Bc. L. Berešová
2 minuty čtení

  • Vaše dítě ve 35. týdnu přibírá na váze neuvěřitelnou rychlostí. 
  • Zjistěte, co se u vás a vašeho dítěte v tomto období mění.

Do oblíbených

Co se děje uvnitř vašeho těla?

V důsledku váhového přírůstku se budete cítit unavená a těžká. Není to ale nic překvapujícího. Vaše děloha dosahuje až pod hrudní koš.  Znova se mohou objevit změny nálad, například podrážděnost a obavy z budoucnosti. Z vašich prsou může vytékat kolostrum , vodnatá kapalina, která je v podstatě prvním mlékem, jež vaše prsa produkují. Kolostrum je velmi bohaté na živiny, ale způsobuje tu nepříjemnost, že si musíte dávat do podprsenky vložky, které absorbují přebytečnou tekutinu.

Přečtětě si víco o přeměně mleziva v mateřské mléko.

Mnoho těhotných také hovoří o velice živých snech, které v tomto období měly. V posledních týdnech těhotenství se mohou objevit často velmi bizarní sny. Tyto živé sny mohou odrážet myšlenky a pocity, které jsou naprosto přirozené pro těhotné ženy. Říkáte si: „Bude vše s mým dítětem v pořádku?“ Vaše emoce se tak mohou pohybovat od strachu až k vzrušení ze změn, ke kterým dochází ve vašem těle. Některé sny mohou být vskutku děsivé a noční můry mohou být způsobeny i vaším postojem k nenarozenému dítěti. Je dobré, když si o svých snech s důvěrou promluvíte s partnerem nebo lékařem.

Vývoj vašeho dítěte ve 35. týdnu těhotenství

Miminko nyní váží kolem 2,4 kg a měří asi 46 cm. Jak roste, objem plodové vody se zmenšuje. Vaše dítě nyní zaplňuje téměř celý prostor v děloze. Pohyby plodu mohou být méně frekventované, ale mohou být o to silnější. Podkožní tuk začíná pomalu regulovat tělesnou teplotu dítěte, které se tak připravuje na pobyt mimo lůno matky. Plíce už jsou obvykle také zralé. Střeva vašeho dítěte vyplňuje nazelenalá látka zvaná mekonium (smolka), která je „vyrobená“ z odpadu z jater a střev. Tuto smolku zřejmě uvidíte jako první po porodu v plence.

Jak můžete děťátku pomoci ke zdraví

Živiny, které dítě dostává v průběhu těhotenství a v prvních 3 letech, ovlivňují nejen momentální zdravotní stav plodu a dítěte, ale i to jak budou geny dítěte naprogramovány po celý život. Tyto znalosti tvoří základ nutričního programování v raném věku, díky kterému zjistíte, jak využít kvalitní a pestrou výživu pro co nejzdravější život vašeho potomka v dospělosti.

Váš průvodce těhotenstvím

Mějte informace o vývoji vašeho miminka vždy po ruce s naší aplikací Nutrimimi.

Pomohl vám článek?
Související témata
Těhotenství týden po týdnu
Sdílejte článek s přáteli
Do oblíbených
Související témata
Těhotenství týden po týdnu
Související články
Nutriklub stále roste.
Děkujeme vám za důvěru.
Chci se zaregistrovat
20+
Odborníků se zapojilo do tvorby obsahu
100 000+
Spokojených maminek a tatínků
350+
Článků
od odborníků
25 000+
Zodpovězených dotazů v naší poradně
Chci se zaregistrovat