3. týden těhotenství

zárodek v třetím týdnu gravidity

Ve třetím týdnu těhotenství se vaše oplodněné vajíčko uhnizďuje v děložní sliznici a začínají se tvořit první dvě buněčné vrstvy. Zárodek má zatím průměr jen asi jeden milimetr, ale už v tomto období můžete zdravou životosprávou pozitivně ovlivnit zdraví vašeho budoucího potomka.

Co se děje uvnitř vašeho těla?

Zatímco v 2. týdnu těhotenství došlo k ovulaci a samotnému aktu početí, 3. týden těhotenství je dobou oplodnění , tedy fertilizace. Dochází ke spojení vajíčka se spermií a v této době se také zvyšují hladiny estrogenů a progesteronu. Tyto hormony se tvoří ve vaječníku a pro vývoj embrya jsou životně důležité. Zvýšené hladiny estrogenů a progesteronu ovlivňují sliznici dělohy a vyvolávají její těhotenskou přestavbu tak, aby se v ní vajíčko dobře uhnízdilo a mohlo zdárně pokračovat ve svém dalším vývoji.

Líbí se vám tento článek?

Pak si nenechte ujít informace o dalších týdnech těhotenství. Budeme vám je pravidelně posílat, stačí zadat e-mail.

Vývoj vašeho dítěte ve 3. týdnu těhotenství

Vaše dítě, zatím vlastně jen zárodek, je momentálně v mikroskopické fázi oplodněné buňky. 3. - 5. den po oplodnění vstupuje zárodek tvořený 12-15 blastomerami (tzv. morula) do dělohy a vytvářejí se trofoblasty , které obklopují a vyživují embryonální buňky, z nichž se vaše dítě vyvíjí. Trofoblast dává vznik zárodeční části placenty, která obklopuje vaše rostoucí dítě po celou dobu těhotenství.

Váš průvodce těhotenstvím

Mějte informace o vývoji vašeho miminka vždy po ruce s naší aplikací Nutrimimi .