18. týden těhotenství

vývoj dítěte v 18. týdnu těhotenství

Objem vašeho krevního oběhu se v těhotenství zvětší o 30 - 40 % a vaše srdce je bije o 10 - 15 tepů/min rychleji. Srdce pracuje rychleji, což je znamení, že vy byste měla naopak zpomalit. Přečtěte si, které potraviny byste měla jíst v osmnáctém týdnu těhotenství, aby byla vaše hladina cukru v krvi stabilní a vy se cítila skvěle.

Co se děje uvnitř vašeho těla?

V této fázi těhotenství vás může bolet hlava nebo se vám dokonce točit, objevují se i mžitky před očima. Váš krevní oběh se mnohonásobně zvýšil a srdce pracuje o 40-50 % více, protože musí živit vás oba. Velká část krve protéká dělohou a vaší kůží, ledvinami protéká asi o třetinu více krve než za normálních okolností. Vaše rostoucí děloha vyvíjí tlak na cévy , což může způsobit, že je vám občas na omdlení. Máte-li závratě, je to signál, abyste zpomalila.

Zároveň myslete i nadále na správnou výživu a především dodržujte pitný režim. Jezte častěji menší porce a odpočívejte – to vám pomůže udržet stabilní hladinu cukru v krvi. 

Jak bojovat proti závratím a pocitům na omdlení?

  • Jakmile na sobě pozorujete tyto pocity, raději si lehněte, abyste se nezranila.
  • Dávejte pozor při vstávání ze židle, protože pokud vstanete příliš rychle, tělo se nemusí náhlé změně tak rychle přizpůsobit, což vede ke snížení tlaku a vám se může zatočit hlava.
  • Můžete-li, ležte na levém boku, nikoli na zádech. Tím zabráníte tzv. syndromu dolní duté žíly, kdy dojde při lehu ke zrychlení srdeční frekvence, poklesu tlaku a malátnosti nebo pocitu na zvracení.
  • Abyste minimalizovala pocity na omdlení, jezte pravidelně a dostatečně pijte.
  • Ideální jsou celozrnné potraviny, ovoce a zelenina, na rozdíl od potravin, které sice poskytnou rychlý přísun cukru, ale hladina cukru v krvi nebude stabilní.
  • Vyhněte se tedy rychlému občerstvení, sušenkám nebo koblihám a dejte přednost zdravým potravinám. 

Vývoj vašeho dítěte v 18. týdnu těhotenství

Miminko nyní měří asi 14 cm a vyvíjí se velmi rychlým tempem. Má už svou každodenní rutinu , kdy se střídá období spánku a bdění. Jakmile uslyší nějaký zvuk mimo dělohu, bude na něj reagovat pohybem, který ucítíte. Pokud je vaše dítě chlapeček, jeho genitálie už jsou výraznější a pohlaví bude vidět i na ultrazvuku. Na kůži prstů se vytvářejí bříška a papilární linie, které vytváří jedinečný otisk.

Líbí se vám tento článek?

Pak si nenechte ujít informace o dalších týdnech těhotenství. Budeme vám je pravidelně posílat, stačí zadat e-mail.

Jak můžete děťátku pomoci ke zdraví

Živiny, které dítě dostává v průběhu těhotenství a v jeho prvních třech letech života, významně ovlivňují to, jak budou jeho buňky naprogramovány pro budoucí život. Tyto znalosti tvoří základy nutričního programování v raném věku, které vám pomůže sestavit lepší jídelníček pro těhotné i pro již narozená miminka.

Váš průvodce těhotenstvím

Mějte informace o vývoji vašeho miminka vždy po ruce s naší aplikací Nutrimimi .