10. týden těhotenství
10. týden těhotenství
 Ludmila Truhlářová Ludmila Truhlářová
3 minuty čtení

Během desátého týdne těhotenství se velmi rychle rozvíjí mozek vašeho dítěte. Pro jeho správný vývoj je nezbytný hlavně dostatečný přísun železa. Zjistěte, v kterých potravinách železo najdete a proč je tak důležité pro budoucí zdraví vašeho dítěte.

Do oblíbených

10. týden těhotenství

 Ludmila Truhlářová Ludmila Truhlářová

Během desátého týdne těhotenství se velmi rychle rozvíjí mozek vašeho dítěte. Pro jeho správný vývoj je nezbytný hlavně dostatečný přísun železa. Zjistěte, v kterých potravinách železo najdete a proč je tak důležité pro budoucí zdraví vašeho dítěte.

Do oblíbených

Co se děje uvnitř vašeho těla?

Stejně jako v 9. týdnu těhotenství vaše děloha stále pozvolna roste. Nyní má dvojnásobnou velikost v porovnání s dobou před těhotenstvím a je veliká asi jako grapefruit. Zároveň pokračuje vývoj placenty, která je s plodem spojená pupečníkem.

Pokud čekáte své první dítě, pravděpodobně na vás těhotenství ještě není vidět, ale už se můžete cítit unavenější než obvykle. Stoupá vám tepová frekvence a zrychluje se váš metabolismus. Zároveň můžete zažívat návaly tepla a pocení.

Vývoj vašeho dítěte v 10. týdnu těhotenství

V desátém týdnu těhotenství se tělo dítěte stále prodlužuje, váží asi 5 g a měří kolem 3 - 4 cm. Hlava se nadále rozvíjí, aby vytvořila místo pro mozek, a je stále neúměrně velká ve srovnání s ostatními částmi těla. Jsou na ní už vidět vnější zvukovody děťátka. Vaše dítě už také může ohnout ruce v lokti, což pomáhá rozvoji svalstva. Může i kroutit prsty, které jsou už odděleny. Kdybyste mohla nahlédnout dovnitř, viděla byste páteř dítěte jasně viditelnou přes kůži. Dítě je v této fázi den ode dne aktivnější, a rozděluje svůj pobyt v bříšku maminky na období spánku a bdění.

Dbejte stále na přísun kvalitních živin, které vaše dítě dostane v průběhu těhotenství, neboť to ovlivní, jak budou jeho buňky naprogramovány do budoucna. Tyto poznatky tvoří základ nutričního programování v raném věku, které vám poradí, na jaké potraviny a výživu se zaměřit.

Jak můžete děťátku pomoci ke zdraví

Zásadní látkou pro správný vývoj dítěte je v 10. týdnu těhotenství je železo. Podílí se na tvorbě hemoglobinu, ze kterého se tvoří červené krvinky. Ty zajišťují přenos kyslíku z plic do ostatních částí těla. Železo hraje obecně důležitou roli pro správný vývoj mozku vašeho dítěte. Nemáte-li dostatek železa ve stravě, hrozí vám chudokrevnost (anémie), která se projevuje nejčastěji v poslední třetině gravidity. Její příznaky se projevují v podobě únavy, slabosti, bledosti a podobně. Pokud byste trpěla anémií a neřešila ji, může se vaše dítě narodit s nízkou porodní hmotností.

Pokud chcete zajistit tělu dostatek železa, měla byste jíst:

 • Červené maso (libové hovězí)
 • Ryby a mořské plody
 • Vejce
 • Luštěniny (sójové boby a výrobky z nich, čočka)
 • Pivovarské kvasnice
 • Ovoce (brusinky, ostružiny, meruňky, jahody, rybíz a sušené ovoce)
 • Celozrnné potraviny a pšeničné klíčky
 • Zelenina (špenát nebo brokolice)
 • Dýňová a slunečnicová semínka
 • Mandle
 • Kakao

Neméně důležitý je vitamin C, který pomáhá tělu dobře železo vstřebat. Přidejte si k obědu nebo ke svačině sklenku pomerančového džusu nebo čerstvé ovoce. Hodně vitaminu C mají například jahody, černý rybíz, červená paprika nebo brokolice. Pokud i nadále máte málo železa v krvi, pravděpodobně vám lékař doporučí, abyste užívala železo v potravinových doplňcích.

Váš průvodce těhotenstvím

Mějte informace o vývoji vašeho miminka vždy po ruce s naší
aplikací Nutrimimi.

Pomohl vám článek?
Sdílejte článek s přáteli
Do oblíbených
Související články
Nutriklub stále roste.
Děkujeme vám za důvěru.
Chci se zaregistrovat
20+
Odborníků se zapojilo do tvorby obsahu
100 000+
Spokojených maminek a tatínků
350+
Článků
od odborníků
25 000+
Zodpovězených dotazů v naší poradně
Chci se zaregistrovat
Online poradna