10 rad jak uspořádat první narozeninovou oslavu

Koho pozvat? Kde oslavu uspořádat? Jaký udělat dort? Přečtěte si našich 10 tipů a uspořádejte nezapomenutelnou první oslavu narozenin svému děťátku.

Rok utekl jako voda a první oslava je tu! Přinášíme osvědčené rady na nezapomenutelnou oslavu, která potěší malého oslavence i všechny okolo. Vaše děťátko předvedlo za svých prvních 12 měsíců fantastický výkon, ale na své oslavě to nemusí rozbalit na sto procent. Počítejte s tím, že oslava bude spíše pro vás a slzičky můžou patřit k věci.

Nebojte se experimentů

 • Pokud jsou pozvané také další děti, připravte jim dopředu hračky a aktivity. Samy se nezabaví.
 • Vyčleňte si během oslavy čas na povyprávění s každým z příchozích.
 • Určete hlavního fotografa oslavy.
 • První narozeniny jsou příležitostí pro založení nové tradice. Zamyslete se nad tím, co by vás bavilo. Každý rok můžete oslavu ladit na jiné téma, zajít s rodinou k fotografovi nebo upéct nový dort.

A jak na oslavu?


 1. Čas oslavy stanovte výhradně podle denního režimu vašeho děťátka.
 2. 2 hodiny: to je maximální délka první oslavy. Tak nebude oslavenec přetažený a potěší se se všemi gratulanty.
 3. 8 až 10 hostů – myslete na pocity vašeho batolete a nepřesyťte jej podněty. Omezte počet účastníků a pozvěte jen ty nejbližší.
 4. Omyvatelné prostředí – oslavenec se jistě rád pustí do svého dortu s vervou. Počítejte s tím. Stolek s dortem proto umístěte raději mimo koberec a z dosahu věcí háklivých na znečištění.
 5. Vyčleňte hrací zónu pro děti a místo k sezení pro všechny pozvané.
 6. Zdravý dort? Ten můžete klidně připravit i doma. Do dortové formy stačí vrstvit dětské piškoty, jogurt a oblíbené ovoce. Nechte přes noc ztuhnout v chladničce.
 7. Pravidlo jednoho dárku – batole ještě neudrží dlouho pozornost. Rozbalování nekonečné řady darů by ho brzy přestalo bavit. Každý gratulant ať přinese maximálně jeden dárek, předávejte klidně na etapy.
 8. Zábavné rozbalování dárků – nechte svého oslavence trhat dárkový papír a rozvazovat mašle, dárky zkuste zabalit tak, aby šly lehce otevřít.
 9. Top dárky: velké skládací kostky, hračky, které pohybem vydávají zvuk, barevné knížky s obrázky, hračky na rozvíjení jemné motoriky, odrážedlo, zábava do vany (konvičky, kalíšky, plovací hračky).
 10. Top aktivity: bublifuk, obtiskování rukou, bazének (s vodou nebo míčky).