Kalkulačka pro výpočet rizika vzniku alergie

Každé třetí dítě má zvýšené riziko vzniku alergie. Týká se to i toho vašeho? My vám to spočítáme! Vyplňte čtyři jednoduché otázky a zjistěte, jak je na tom vaše zlatíčko.

Podklady pro kalkulačku nám poskytl přední český pediatr a alergolog MUDr. Martin Fuchs.

Překvapuje vás, že se pravděpodobnost vzniku alergie dá elegantně vyčíslit? Ke zvýšenému riziku rozvoje alergií u dětí přispívá zejména výskyt alergií v rodině daný dědičnou zátěží. Pokud jsou oba rodiče alergici, alergie se u dítěte projeví alergie na 50–90 %. Trpí-li alergií jeden rodič a sourozenec, snižuje se toto riziko na 40–70 %

VÝPOČET RIZIKA VZNIKU ALERGIE

z

Má, nebo měl, někdo z rodiny kopřivku nebo ekzém?

Příznaky: zarudnutí kůže, svědění, puchýře, otoky podkoží. Příznaky se mohou vyskytovat společně, a to obvykle kolem úst, na krku, v loketních jamkách a v podkolení.

Prosím vyber si...
z

Má, nebo měl, někdo z rodiny alergické astma?

Příznaky: kašel, pískoty, dušnost při nádechu či výdechu. Příznaky se mohou vyskytovat společně, někdy i po kontaktu s určitými látkami.

Prosím vyber si...
z

Má, nebo měl, někdo z rodiny alergickou celoroční nebo sezónní rýmu?

Příznaky: svědění v nose, ucpaný nos, záchvaty kýchání, pálení očí, zčervenání očí, svědící nebo oteklé oči. Příznaky se mohou vyskytovat společně, například po kontaktu s určitými látkami (domácí prach, pyl, peří, a jiné), se zvířaty nebo pravidelně v průběhu jara až podzimu.

Prosím vyber si...
z

Má, nebo měl, někdo z rodiny alergickou reakci po požití některé potraviny?

Příznaky: otok či svědění ústní sliznice, kopřivka, neinfekční průjem nebo zvracení, bolesti břicha. Příznaky se mohou vyskytovat společně, vždy po konzumaci některých potravin (např. mléko, vejce, ryby, ořechy)

Prosím vyber si...

Výsledek vašeho dítěte

Nízké riziko

Protože se alergie nevyskytují u nikoho z rodiny, s největší pravděpodobností nebudou trápit ani vaše dítě. Nemusíte tedy přijímat žádná speciální výživová opatření, která by snižovala riziko vzniku alergie.

Riziko vzniku alergie u vašeho děťátka je totiž velmi nízké: 5 % až 15 %.

Střední riziko

Protože se alergie vyskytovala či vyskytuje u sourozence, vaše dítě patří do skupiny dětí ohrožených alergiemi a má takzvanou pozitivní alergologickou anamnézu.

Vysoké riziko

Protože se alergie vyskytovala či vyskytuje u jednoho z rodičů a u sourozence, vaše dítě patří do skupiny dětí ohrožených alergiemi a má takzvanou pozitivní alergologickou anamnézu.


Co je to alergie?

Zdravý imunitní systém rozlišuje škodlivé a neškodné látky. Ty neškodné (např. potraviny nebo bakterie střevní mikroflóry) toleruje.. S těmi škodlivými se musí vypořádat. Pokud imunitní systém ztrácí toleranci k potravinám či látkám okolního prostředí, mluvíme o alergii. Tou trpí asi 20–30 % dětí v Evropě.

Jak vzniká alergie?

Zjednodušit tisíce studií na toto téma je nemožné, ale jde o nešťastný průsečík okolností, který vede k narušení regulací imunity a rozvoji poškozujícího zánětu. Pokud je jeden z rodičů alergik, riziko alergie je vyšší. To se násobí, pokud alergií trpí oba rodiče. Mezi nejčastější alergie u dětí patří např. alergie na bílkovinu kravského mléka, atopický ekzém nebo potravinové alergie.


Jaké další faktory ovlivňují riziko vzniku alergie?

Kromě genetických predispozic hrají významnou roli také další faktory:

  • výživa kojence (kojení snižuje riziko vzniku alergie)
  • porod císařským řezem (děti narozené sekcí mají vyšší riziko vzniku alergií)
  • časná léčba antibiotiky (dětí v kojeneckém věku nebo matky ve třetím trimestru těhotenství)
  • vystavení tabákovému kouři

x