Kojením proti civilizačním chorobám

Kamila N. se ptá

"Dobrý den, slyšela jsem, že kojení pozitivně ovlivňuje to, zda bude mít dítě v pozdějším věku sklony k obezitě či nikoliv. Můžete mi prosím říct, co je na tom pravdy?"

Odborník radí:
Andrea
Andrea
Nutriční terapeutka, farmaceutická laborantka a laktační poradkyně
Profil odborníka

„Nejpřirozenější výživou pro dítě v raném věku je mateřské mléko. Složení mateřského mléka se mění s růstem dítěte dle jeho potřeb, čehož není schopna žádná jiná potravina. Další z mnoha výhod kojení je, že si dítě samo volí množství mléka, které chce vypít. Pokud si nemůže dítě samo regulovat příjem potravy a dostává nadměrné dávky mléka nebo stravu příliš koncentrovanou, nebo se mu předčasně podávají přípravky kojenecké výživy apod., může se u něho začít vyvíjet obezita. Matky často např. při přípravě umělého mléka přesahují ve snaze dítěti přilepšit míru v odměrce. I když dávku zvýší jen nepatrně, při trojím opakování denně značně navyšují energetický příjem dítěte. Je proto důležité dodržovat dávkování uvedené na obale.“

Pomohla tato odpověď i vám?
Přečtěte si další rady podle tématu

Zeptejte se dětského lékaře

Naši odborníci na infolince, e-mailu a Live chatu zodpovídají na otázky ohledně mateřství. Mezi zveřejněnými radami najdete mnoho užitečných odpovědí, které mohou pomoci i vám.

Pokud svou odpověď nenajdete, neváhejte položit nový dotaz. Ten předáme specialistovi na danou problematiku, který vám nejrelevantněji poradí.

Prohlédněte si všechny rady    nebo položte nový dotaz.