Zvracení u dětí

malé dítě trpící ublinkáváním, refluxem

Zvracení je u dětí častější než u dospělých a ne vždy signalizuje vážnější zdravotní problém. Důležitá je ale pozornost a péče rodiče.

Děti a zvracení

Dítě zvrací často, z nejrůznějších příčin. S věkem tato tendence u dětí ustupuje. Z hlediska závažnosti zvracení je nutné odlišit zvracení, které souvisí s urgentním mechanickým postižením trávicího traktu nebo jiným důvodem zvracení.

Mechanické postižení trávicího traktu znamená zástavu střevní průchodnosti s dalšími projevy – prudkými bolestmi břicha, zástavou odchodu stolice a plynů a opakovaným zvracením. V těchto případech dítě většinou zvrací i žlučový obsah, který dává zvratkům charakter žlutozeleného zbarvení . V takovém případě musí být dítě okamžitě vyšetřeno lékařem.

U novorozenců a kojenců

se zvracení, případně pouze ublinkávání, nejčastěji objevuje v určitém časovém intervalu po podání potravy . Příčinou zde nejčastěji bývá gastroezofageální reflux , o kterém si můžete přečíst v našem článku Škytavka u kojenců a větších dětí . Pokud je zvracení masivnější a dítě neprospívá nebo má další příznaky nemoci, je nutné vyšetření lékařem. Zvracení se dále často objevuje u malých dětí s infekcí trávicího traktu a může, či nemusí být provázeno průjmem dítěte.

U malých a větších dětí

se kromě infekce trávicího traktu mohou na zvracení podílet i jiné infekce, zvláště infekce dýchacích cest - dítě kašle tak intenzivně, že to vyvolá i zvracení. V tomto případě je zvracení až druhotnou záležitostí a nesouvisí s trávicím traktem. Stejně tak, jako když dítě začne zvracet při hysterickém pláči. Zvracením se ale mohou projevovat i jiná onemocnění, jako například intoxikace.

Kdy je nutný lékař?

V případech, kdy zvracení nemá vysvětlitelnou příčinu a opakovaně pokračuje , mělo by být dítě vždy vyšetřeno lékařem.

Lze zvracení předcházet?

Zvracení je reakcí organizmu na nějaký nepříznivý podnět. Ten buď odhalíme sami, nebo s pomocí lékaře. Nebezpečím zvracení je možnost vdechnutí zvratků při přirozeném anatomickém uspořádání dýchacích cest a horní části trávicího ústrojí.

U malých dětí je proto důležitá prevence zvracení či blinkání po příjmu potravy

  • Po krmení dítě necháváme odříhnout.
  • Dítě ukládáme do zvýšené polohy.
  • V případě, že dítě zvrací v souvislosti s onemocněním trávicího traktu (které není mechanického charakteru), snažíme se dítěti nejdříve upravit stravovací režim.
  • Pokud má dítě současně průjem, zvážíme v další fázi podání čaje, u starších dětí vody v menších, ale opakovaných dávkách.
  • Upravujeme stravovací režim. Podle situace omezujeme stravu, kterou jsme běžně podle věku dítěti podávali a dále přecházíme na dietní režim s omezením potravy s obsahem tuků, dráždivých látek a podobně.
  • Nezbytné je rovněž dodržování dostatečného příjmu tekutin.

Opakované zvracení nebo zvracení omezující dostatečný příjem tekutin, bychom měli konzultovat s lékařem k upřesnění dalšího postupu léčby.

Autor: MUDr. Petr Tláskal, CSc., primář dětské polikliniky Fakultní nemocnice Praha – Motol