Vyšetření v těhotenství – 28.tt až 32.tt

žena u gynekologa na druhém ultrazvuku

Do 36. týdne těhotenství budete navštěvovat prenatální poradnu každé čtyři týdny. Od 28.tt do 32. vás čekají další těhotenské krevní odběry a ultrazvukový screening.

Druhé těhotenské náběry

Ve 28. - 30. týdnu těhotenství jsou prováděny takzvané „druhé těhotenské náběry“, v rámci kterých je u těhotné ženy vyšetřeno:

  • U žen s negativním Rh faktorem a krevní skupinou 0 je znovu vyšetřena krev na přítomnost protilátek proti červeným krvinkám .
  • Opět je vyšetřen krevní obraz (hodnoty týkající se červe­ných a bílých krvinek a krevních destiček).
  • Opakované vyšetření krve zaměřené na to, zda těhotná žena neprodělala syfilis .

Ultrazvukový screening

Ve 30.-32. týdnu těhotenství je prováděno další ultrazvukové vyšetření určené pro všechny těhotné ženy. Druhý ultrazvukový screening je zaměřen tentokrát především na růst plodu, placentu a množství plodové vody. I při tomto vyšetření lze ještě zachytit některé z vývojových vad plodu, které nebyly při předchozích vyšetřeních patrné. Někdy bývá při tomto ultrazvukovém vyšetření provedeno také vyšetření takzvaným "dopplerem", při kterém je slyšet tok krve cévami plodu nebo v pupečníku, anebo jsou tyto cévy barevně zobrazeny na monitoru ultrazvukového přístroje.

A jaká  vyšetření vás čekají ve 32. tt až 36. tt?

Naše APLIKACE vám poskytne přehled o všech vyšetřeních v těhotenství.

Zdroj: Nová kniha o těhotenství a mateřství: MUDr. Martin Gregora, MUDr. Miloš Velemínský, Ph.D., Grada Publishing, a.s., 2011, ISBN 978-80-247-3081-3