Reflux a ublinkávání u kojenců

dítě trpící ublinkáváním, refluxem

Trpí vaše děťátko na ublinkávání či reflux? V následujícím článku se dozvíte možné příčiny a také tipy, jak tyto problémy řešit.

Ublinkávání – pokud vaše děťátko vyzvrátí po krmení trochu mléka – je to celkem normální. Ale ačkoli se ublinkávání u dětí očekává, je-li ve větším množství nebo příliš časté či obsahuje větší kousky potravy, je možné, že vaše děťátko trpí refluxem. A i když má zhruba polovina mladších miminek zkušenost s refluxem, po deseti měsících již jejich počet klesá na jedno z dvaceti dětí.

Mějte na paměti, že ublinkávání se odlišuje od běžného zvracení; zatímco zvracení provází silné nucení ke zvracení, ublinkávání nevyžaduje žádné úsilí či sílu. 

Co způsobuje reflux?

Dolní jícnový svěrač je sval, který funguje jako záklopka, která má zabránit návratu obsahu žaludku zpět do jícnu. Kojenci, kteří se narodí se špatně fungujícím jícnovým svěračem, potravu v žaludku udržují hůře než starší děti či dospělí. V prvním roce života dítěte tento záklopkový mechanizmus postupně zesílí s tím, jak se děti rozvíjejí, takže se zmenšuje četnost výskytu refluxu.

Co dělat pokud má vaše dítě reflux?

Kojenci s refluxem mohou zvracet mléko po krmení a mohou pociťovat nepříjemný pocit v jícnu, takže mohou trochu kašlat. Pokud je vaše dítě jinak v pořádku a zdravé, málokdy reflux způsobuje problémy. Abyste předešla nepořádku při krmení, doporučujeme mít po ruce kus látky na otření vyzvráceného mléka.

Na trhu existují také produkty na bázi vlákniny, které můžete přidat do odstříkaného mateřského mléka pro jeho zahuštění. Pokud vaše dítě není kojeno, vyzkoušejte tzv. AR kojenecká mléka.

Obraťte se na svého ošetřujícího lékaře nebo zdravotní sestru pokud:

  • ublinkávání probíhá pravidelně, zvláště je-li to více jak pětkrát denně
  • vaše dítě po krmení nadměrně pláče
  • dítě pravidelně zvrací
  • dítě pravidelně kašle
  • dítě není zcela ve své kůži a zdá se, že neprospívá