Posílení imunity u dětí

batole leze po zemi a přichází do styku s faktory ovlivňující vývoj jeho imunity

Imunitní systém by měl svého nositele chránit proti patogenním organismům a zánětlivým onemocněním.

Těhotenství, kojenecké období a období, během něhož začínáme podávat umělou výživu a pevnou stravu, znamenají časový úsek, v jehož průběhu může výživa ovlivnit imunologický vývoj plodu a malého dítěte. První 3 roky života jsou pro tvorbu imunitního systému nejdůležitější .

Žijeme v moderním prostředí, kde na nás působí mnoho vnějších vlivů. Na naše zdraví působí nejen prostředí, ve kterém se pohybujeme, ale i strava, kterou konzumujeme . Střeva člověka jsou osídlena miliardami různých bakterií (střevní mikroflóra). Střeva ještě nenarozeného dítěte (plodu) jsou sterilní, ale v krátké době po porodu jsou osídlena bakteriemi z okolního prostředí. O tom, které převládnou a které budou v menšině, rozhoduje prostředí, ve kterém se dítě pohybuje a zejména strava, kterou dostává. 

Do 6. měsíce je doporučováno výhradně kojení mateřským mlékem, které nejlépe připraví imunitu dítěte. Ve zvláštních případech, kdy pediatr doporučí příkrmy, je vhodné začít s příkrmy již od 4. měsíce kvůli snížení rizika vzniku alergií.

Proč je výživa tak důležitá?

  • Může být zdrojem antigenů, vůči nimž se imunitní systém musí stát tolerantním
  • Dodává živiny, které samy o sobě mohou modulovat vyzrávání imunitního systému a jeho reakce
  • Ovlivňuje střevní flóru, což má vliv na vyzrávání imunitního systému a imunitní odpověď
Mohlo by vás zajímat: 7 zásad pro podporu odolnosti dětí