Naučte své batole pravidlům a spolupráci

Naučte své batole pravidlům a spolupráci

 Jitka Jitka
3 minuty čtení

Začněte své batole učit, že existuje něco jako disciplína a že rozházené hračky se samy neuklidí. Objevte pozitivní směr výchovy dětí k disciplíně.

Do oblíbených

Naučte své batole pravidlům a spolupráci

 Jitka Jitka

Začněte své batole učit, že existuje něco jako disciplína a že rozházené hračky se samy neuklidí. Objevte pozitivní směr výchovy dětí k disciplíně.

Do oblíbených

Chová se dítě nepatřičně situaci? Ještě nezná svoje hranice? Hlavně se nenechte unášet vztekem a začněte s dítětem vyjednávat, aby s vámi začalo spolupracovat.

Stanovte pravidla hry

Stanovte jasná pravidla, která pomohou určit a upevnit hranice, aniž byste útočili na jejich osobnost. Tahle pravidla připomínejte v pravou chvíli, tím předejdete opakování chyb. Například: „Budeme nastupovat do tramvaje. Co musíme udělat? Držet se maminky za ruku a nedívat se kolem sebe, ale před sebe, abychom nezakopli."

Vyvoďte důsledky v případě, že se dítě nechovalo tak, jak mělo, ale které mu dají smysl a pochopí je tak, že pocítí lítost, nikoliv touhu po pomstě.

Buďte důslední, ale nekřičte!

Nekřičte na děti zbytečně, používejte jednoslovné požadavky a mluvte obecně spíše méně. Někdy stačí, když zavelíte: Rukavice! Proč zbytečně pět minut křičet? Dítě z toho stejně 2/3 nebude vnímat, ale jedno slovo, a důrazně vyřčené, ano.

Pozitivní přístup je efektivní

Dejte dítěti najevo, že oceňujete dobré chování a spolupráci. Vždy je lepší pozitivní přístup, než negativní. Buďte autoritativní, ale bez křiku (i když to je někdy velmi těžké). Místo „ne“ použijte „ano“, aniž byste změnili pravidla. „Ano, vezmi si čokoládu, ale až uklidíš to lego“. Řekněte dítěti, co má udělat, a vyvarujte se různých komentářů typu: ty jsi ale bordelář apod. Stejně to ničemu nepomůže.

Netrestejte děti a nebuďte hysterická

U malých dětí (2-5 let) je nejúčinnější, když přijdou důsledky hned po nevhodném chování, tak si to děti uvědomí mnohem silněji a příště to už třeba neudělají. Dopřejte si čas na uklidnění, pokud vás dítě hodně naštvalo. V ten moment byste asi moc rozumně nemluvili a nejednali. Vysvětlujte dítěti, jaké chování je správné, ale bez hysterie. No schválně, čemu myslíte, že dítě porozumí víc? „Panebože, co to děláš? Chceš, abych dostala infarkt?! Mohlo tě srazit auto!“ nebo „Vždycky se mě drž za ruku, když přecházíme silnici.“

A ještě jedna rada na závěr - rozhodně děti netrestejte tím, že jim odepřete mazlení a láskyplné projevy. Stejně tak děti netrestejte zbytečně, velmi často vyvolá trest pocit pomsty, což vede k další bitvě.

Pomohl vám článek?
Sdílejte článek s přáteli
Do oblíbených
Související články
Nutriklub stále roste.
Děkujeme vám za důvěru.
Chci se zaregistrovat
20+
Odborníků se zapojilo do tvorby obsahu
100 000+
Spokojených maminek a tatínků
350+
Článků
od odborníků
25 000+
Zodpovězených dotazů v naší poradně
Chci se zaregistrovat

Nutriklub na tomto webu využívá cookies. Ty pomáhají s hladkým chodem webu a usnadňují vám jeho používání. Pokud budete souhlasit, rádi bychom vám nabízeli personalizovaný obsah i formou reklam na sociálních sítích a dalších webech. Více informací o cookies.

Online poradna