Má vaše děťátko plochou nohu, nebo mu hrozí? Otestujte to.

Máte podezření, že vaše dítě trpí plochou nohou nebo je ještě ve věku, kdy se mu nožní klenba teprve vyvíjí? Jak si ověřit, v jakém je noha stavu?

Babys feet

Přinášíme vám hned 3 způsoby, jak si doma můžete otestovat, zda má vaše dítě správný tvar chodidla. Zaměříme se také na prevenci vzniku ploché nohy a povíme si o dvou metodách cvičení, které můžete používat v případě, že u dítěte plochou nohu zjistíte.

1. test v koupelně

K jednomu z nejjednodušších testů patří např. test v koupelně. Cílem tohoto testu je získat otisk chodidla dítěte. Pokud má tedy vaše dítě nožičku ještě mokrou, postavte ho na suchou dlažbu, projděte se spolu a sledujte otisk jeho nohy.

Hodnocení kvality obtisku je popsáno níže.

2. test s barvou

Pokud budete chtít přesnější obtisk chodidla, natřete nožičku dítěte barvou. Jako vhodné jsou vodové barvy, temperové barvy, či jiné barvy určené pro práci dětí, které nejsou zdraví škodlivé. Poté, s dobře natřenými chodidly, postavte dítě na velký arch papíru, popř. nechte dítě projít přes papír. Tímto testem budete imitovat tzv. plantogram, který se běžně profesionálně používá při vyšetření funkce chodidla v ortopedických ordinacích.

3. test se zrcadlem

Při třetím možném způsobu, jak otestovat kvalitu vytvořených kleneb, potřebujete větší zrcadlo a jakoukoli prosklenou plochu, která je uložená v horizontální rovině alespoň 10 cm nad zemí. Vhodný bude například konferenční prosklený stolek ve vašem obývacím pokoji. Dítě postavte na skleněnou plochu stolku a pod sklo na zem vložte zrcadlo. Tento způsob testu bude nejpřesnější, neboť v zrcadle uvidíte přesný obtisk chodidla a jeho oporné body. V tomto případě bude váš konferenční stolek simulovat tzv. pedobarograf. Pozor však na možné nepříjemné úrazy při provádění testu! Berte ohled na váhu testované osoby a maximální nosnost skleněné desky konferenčního stolku.

Hodnocení testů

Pokud dítě našlapuje na vnitřní stranu nožičky a obtisk nožičky je spíše široký (bez klasického vykrojení na vnitřní straně uprostřed) nežli dlouhý (s klasickým vykrojením na vnitřní straně uprostřed), pravděpodobně se bude jednat o plochou nožičku. V takovém případě doporučujeme zahájit cvičení v podobě proprioceptivní stimulace. U dětí starších můžete zahájit cvičení, které podpoří činnost krátkých svalů chodidla.

Kdy hodnotit zda má dítě plochou nohu?

Klenba nohy se utváří do cca 3 let věku dítěte. Pokud tedy test prokáže u vašeho dvouletého dítěte plochou nohu, není třeba zoufat. Naopak, tvar chodidla se teprve utváří a obraz ploché nohy je tedy před 3. rokem života dítěte fyziologický, zcela normální. Před dovršením tohoto věku je tedy předčasné hodnotit úroveň vytvoření klenby a popřípadě stanovit diagnózu ploché nohy („pes planus“). Pokud má nožička dostatečné množství podnětů a podmínky pro svůj zdravý vývoj, vytvoří se nožní klenby do 3 let věku dítěte.

Proprioceptivní stimulace

Mezi proprioceptivní stimulaci můžeme řadit chůzi bosou nohou (popř. v tenkých ponožkách) po různých materiálech. Ve vašem okolí jistě najdete chladnější, hladkou plovoucí podlahu, chladnou dlažbu nebo teplejší, měkký koberec. V létě dbejte na to, aby děti chodily bosou nohou po trávníku, kamínkách, v písku, brouzdaly se ve vodě, chodily po kluzkém či hrubém povrchu. Pozor pouze na možné nepříjemnosti s bodnutím hmyzem či zraněním nožičky na ostrých předmětech. Proprioceptivní stimulace je jednoznačně vhodná i jako prevence vzniku ploché nohy u dětí. Pro správný vývoj nohy je stimulace chodidla dostatečným množstvím vzruchů (tzv. „propriocepce“) bezpodmínečně nutná.

Rehabilitace ploché nohy

Fyzioterapeutické metody jsou vhodné na nápravu ploché nohy pouze tehdy, pokud vaše dítě, jež má plochou nohu, je ve věku, kdy je schopno spolupracovat a vědomě dokáže ovládat jemné pohyby svého těla. Jaké cvičení tedy doporučit?

  • Aktivitu drobných svalů nohy u větších dětí, které dokáží spolupracovat, lze podpořit tak, že se dítě pokusí přitahovat záprstní kost palce a malíku směrem k patní kosti.

Cvičení v praxi: jakoby palec a malík jeli po kolejích (v ose obou podélných kleneb) směrem k patě. Pokud to dělá dítě správně, uvidíte, jak se zvedají podélné klenby na straně palce a na straně malíku.

Chyby při cvičení: dítě nesmí při cvičení krčit prsty. V takovém případě, by docházelo spíše k aktivitě svalů, jež mají za funkci ohýbat prsty, a nedocházelo by k aktivitě hlubokých drobných svalů podpírajících klenbu.

  • Dalším je cvičení podporující funkci svalů, jež mají za úkol správné postavení palce nohy.

Cvičení v praxi: představujte si, že palcem hýbete do strany. Z počátku můžete vnitřní stranu nohy od palce směrem k vnitřnímu kotníku poškrábat. Tím nastimulujete svaly, jež mají posléze pracovat. Současně s pohybem palce do strany dopomožte palci rukou.

Toto cvičení je pohybově náročnější. Pohyb palce nohy můžete porovnat s pohybem palce u ruky. Položíte-li ruku na stůl, snadno můžete pohnout palcem do strany. Jde tedy o stejný pohyb na rukou i nohou, i když na nohou v menší míře.

Účinky pravidelného cvičení: pokud se vám toto cvičení podaří, může jeho pravidelné opakování sloužit jako prevence vzniku tzv. „halux valgus“ vbočeného palce.

Zastaralé metody

Dříve bylo standardním cvičením pro plochou nohu uchopování předmětů prsty nohou. V devadesátých letech 20. století studie ukázaly, že toto cvičení není vhodné, či spíše může noze škodit. Může vést ke vzniku tzv. kladívkových prstů, aniž by došlo k podpoře nožní klenby. Zvedání a uchopování předmětů prsty totiž provádí jiné svaly než ty, jež mají za úkol zvedat klenbu nohy proti gravitační síle Země.

z vašich dotazů

Dobrý den, mám roční dcerku a zajímalo by mě, co je pro zdravý vývoj nožiček lepší. Mám ji nechat doma chodit naboso jen v ponožkách nebo jí mám koupit papučky? Děkuji.


Renata Š. – Brno Venkov


Vážená paní Renato, pro dítě je jednoznačně vhodná volná noha. Je-li nožička ortopedicky zdravá, není nutné v domácím prostředí fixovat patu a kotník jakoukoli obuví. Naopak! Pro vývoj zdravé nohy je důležitá volnost a co možná největší variabilita povrchu, po kterém dítě chodí – teplo, chlad, tvrdost, měkkost, kluzkost, drsnost… Pokud máte doma dlažbu nebo jiný studený povrch, můžete koupit zateplené ponožky s protiskluzovou úpravou na chodidle. Bačkůrky na doma dítě velmi omezují v pohybu. Doporučujeme je používat je jen do zařízení, jako jsou tělocvičny, mateřské školy apod. Ponožky bychom měli kupovat kvalitní, aby se po vyprání nevysrážely a délka chodidla odpovídala i po vyprání délce chodidla dítěte.

Přejeme vám mnoho zábavy při testování i stimulaci chodidel vašich dětí. Věříme, že tato aktivita bude veselým zpestřením vašeho společného dne. Pokud se rozhodnete pro testování chodidla za pomoci barev a papíru, jistě bude tato činnost dětmi velmi vřele přijata. Výsledný výkres, na němž mohou být i obtisky jiných částí těla dětí a třeba i ostatních členů rodiny, vám budou milou upomínkou na příjemně strávené chvíle.

 Autor: Mgr. Iva Bílková, fyzioterapeut

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x