Jak naučit batolata oblékat? Udělejte z toho hru!

Malá holčička se obléká a nasazuje si čepici

Zhruba v 15. měsíci se začíná batole samo pokoušet obléknout. Zkuste mu pomoci a udělejte z těchto prvních pokusů hru.

Podporujte v dětech samostatnost!

Snažte se, aby se dítě pokoušelo o oblékání samo, je to první krok k samostatnosti. Je jasné, že zpočátku to žádný velký výkon nebude, ale to nevadí. Za každý pokus dítě pochvalte, nesmějte se mu, aby nezačalo plakat.

7 tipů, jak zjednodušit oblékání

1. Zkuste si zahrát na schovávanou, třeba: kde je tvoje hlavička? A přetáhnete mu přes ni svetr nebo tričko.

2. Můžete i zpívat, vymyslete si cokoliv, čím dítě zabavíte.

TIP. Zkuste básničku: „Do tunelu jede vlak, pomaličku tak a tak. Stačí malá chvilička, už je venku ručička/nožička/hlavička/pěstička…“

3. Při oblékání se učte poznávat jednotlivé části těla i kusy prádla – k čemu jsou dobré, na co je to dobré. Vždy vše předem zopakujte, například: Nejprve oblékneme tílko, pak tričko, potom punčocháče, pak kalhoty atd.

4. Vždy mu oblečení předem připravte, aby to mělo snazší – např. tričko obrázkem dolů, kalhoty pasem co nejblíže atd. Naučte je, jak se „leze“ do triček, tílek a mikin.

5. Mají-li kalhoty zip, naučte dítě, jak se zapíná tak, aby si do něj nic nezachytilo. Pokud právě trénujete chození na nočníček, pak dejte dítěti raději kalhoty na gumu, aby si je mohlo rychle stáhnout. Skvělé jsou suché zipy.

6. Knoflíčky také nejsou nejlehčí záležitost – naučte dítě, aby si je zapínalo zespoda nahoru, tak se pak nestane, že je zasune do nesprávné dírky.

7. Při navlékání ponožek nejprve dítěti ukažte, že je lepší je přetáhnout nejprve přes patičku.

TIP: Nechte ho oblékat panenku nebo medvídka. Dítě si pocvičí zapínání knoflíků, zipů, suchých zipů atd.

Pamatujte, že i když se děti neumějí obléknout pořádně a napoprvé, mohou se oblékat rády a s nadšením, takže odmítají jakoukoliv vaši pomoc (dokonce i tehdy, když vážně spěcháte ráno do práce). Přestože vás to může omezovat, dopřejte jim to, a raději vstaňte o patnáct minut dříve, hlavně když si to dítě samo zkusí. Jakmile budete přesmíru zasahovat do jeho pokusů o samostatnost, znechutíte mu to a navíc mu vezmete radost z učení.

Mohlo by vás také zajímat: Mapa psychomotorického vývoje 1. - 3. rok