Jak na porod, krmení a spánek dvojčat a trojčat

dvojčata leží vedle sebe na posteli

Jaký je průběh porodu a těhotenství pokud čekáme dvojčata nebo trojčata. Jak si poradit s následným kojením, krmením a spacími návyky.

S jedním dítětem může být těžká práce, ale ještě o mnoho těžší je čekat dvojčata – nebo vícečata. Většina rad týkajících se jednočetného těhotenství se týká i vícečetných. Navíc potřebujete hlavně dostatek odpočinku, zejména v pozdějších fázích těhotenství. Naslouchejte tedy svému tělu a signálům, které k vám vysílá, a zajistěte si dostatek času pro odpočinek.

Těhotenství a porod                           

Těhotenství trvá 39-40 týdnů, ale pokud čekáte více než jedno dítě, můžete porodit dříve. Váš lékař vám může doporučit, abyste rodila v porodnici, kde budete mít speciální péči vy i vaše děti. Pokud čekáte dvojčata, můžete, samozřejmě v závislosti na okolnostech, rodit přirozenou cestou, ale většina vícečetných těhotenství je ukončena plánovaným císařským řezem.

Krmení dvojčat nebo trojčat

Možná se divíte, jak můžete mít dostatek mateřského mléka pro více dětí. Vaše tělo ale chytře vytváří tolik mléka, kolik je potřeba, což znamená, že je možné kojit nebo odstříkat dostatek mléka i pro dvojčata nebo trojčata. Pokud máte dvojčata, můžete je krmit najednou, nebo jedno po druhém. V některých případech může být jedno dítě menší než druhé, takže může potřebovat častější kojení než jeho větší bratříček nebo sestřička. Ze začátku budete ale nejspíše potřebovat pomoc druhé osoby.

Vytváření spacích návyků

Bez ohledu na všechna krmení a neustálé výměny plenek je důležité, aby vaše miminka získala spací návyky. Je to nutné i z toho důvodu, abyste si mohla odpočinout i vy a váš partner. Pokud jsou miminka ještě velmi malá, mohou spát ve stejné postýlce, protože pro ně může být uklidňující spát v blízkosti druhého, ale mějte na paměti, že některá miminka mohou potřebovat svůj vlastní prostor. Pokus si jedno miminko zvyklo budit druhé, bude zřejmě vhodné, aby mělo vlastní postýlku – která může být umístěna hned vedle. Pokud se jedno dítě budí s pláčem, chviličku počkejte, zda se uklidní samo a zda může druhé dítě spát nezávisle na pláči svého sourozence. Pokud je to možné, snažte se zdřímnout si ve stejnou dobu jako vaše miminka, abyste získala novou energii, kterou budete potřebovat do nového dne.

Mohlo by vás zajímat: 7 zásad pro podporu odolnosti dětí