30. týden těhotenství

vývoj plodu v třicátém týdnu těhotenství

Vaše miminko měří nyní kolem 40 cm a váží asi 1,3 kilogramů. Přečtěte si naše rady o tom, jak dodržet pitný režim a zjistěte, co vaše dítě nejvíce potřebuje právě v této fázi těhotenství.

Co se děje uvnitř vašeho těla?

Ve 30. týdnu těhotenství i dříve se často objevuje zácpa. Dodržujte proto pitný režim a jezte také dostatek vlákniny. Snažte se denně vypít aspoň 8 sklenic vody a nečekejte, až dostanete žízeň. To už by mohla být známka dehydratace.

Další nepříjemností může být infekce močových cest v těhotenství , kterou zažije až desetina nastávajících maminek. Jde především o zánět močového měchýře, který se projevuje pálením při močení. Je důležité hodně pít, zejména vodu , aby se bakterie z močových cest samy vypláchly. Kromě vody má skvělé účinky i brusinková šťáva. Mimo běžnou důkladnou hygienu pomáhá k uzdravení a prevenci i nošení volnějšího bavlněného prádla.

A jak je to s kávou v těhotenství? Rozhodně omezte kofein i konzumaci černého čaje. Kofein není zdravou volbou v těhotenství, protože může procházet placentou a způsobit zvýšení srdeční frekvence vašeho dítěte. To samozřejmě neznamená, že kávu nesmíte vůbec. Jen ji omezte na dva šálky denně . Totéž platí i o nápojích typu „kola“. Výzkumy navíc ukazují, že více než 5 šálků kávy denně může způsobit nižší porodní hmotnost dítěte. Pozor i na některé léky, které obsahují kofein. I o těch byste se měla poradit s lékařem nebo lékárníkem. Vaše pitnému režimu by nyní měla dominovat voda a ovocné šťávy – na ty ovšem pozor při pálení žáhy .

Vývoj vašeho dítěte ve 30. týdnu těhotenství

Dítě nyní váží kolem 1,3 kg a probíhá další urychlený rozvoj. Plíce a trávicí systém jsou téměř vyvinuty. Vaše dítě začne napodobovat dýchací pohyby tím, že hýbe bránicí a může dostat dokonce škytavku , což pocítíte jako rytmické záškuby ve svém bříšku. I když 80 % svého času dítě spí, i nadále otevírá a zavírá oči. Když je vzhůru, pravidelně jimi otáčí. Většina miminek je už touto dobou hlavou dolů. Mizí lanugo (prvotní ochlupení), kosti zesilují a dozrávají svaly i mozek.

Líbí se vám tento článek?

Pak si nenechte ujít informace o dalších týdnech těhotenství. Budeme vám je pravidelně posílat, stačí zadat e-mail.

Jak můžete děťátku pomoci ke zdraví

Živiny, které dítě dostává v průběhu těhotenství a v jeho prvních třech letech života, významně ovlivňují to, jak budou jeho buňky naprogramovány pro budoucí život a jak bude celkově zdravé. Tyto znalosti tvoří základy nutričního programování v raném věku, které vám napoví, co jíst v těhotenství a čím poté krmit své rostoucí dítko.

Váš průvodce těhotenstvím

Mějte informace o vývoji vašeho miminka vždy po ruce s naší aplikací Nutrimimi .