23. týden těhotenství

vývoj plodu v 23. týdnu

Během těhotenství potřebuje vaše tělo asi o padesát procent více vápníku, než je obvyklé. Zjistěte, proč je vápník důležitý pro vás i pro zdravý vývoj vašeho dítěte.

Co se děje uvnitř vašeho těla?

Potřeby vápníku se v těhotenství zvyšují o 50 %. Tato živina je důležitá pro správnou stavbu kostí a zubů vašeho dítěte a vápník je také nezbytný pro vaše svalstvo, oběhovou a nervovou soustavu. Měla byste ho přijímat ve stravě skrze mléčné výrobky , ale najdete ho i v jiných potravinách, například v zelenině, tofu nebo semíncích či oříšcích. Pokud vaše strava neobsahuje dostatek vápníku, bude se ho vaše tělo snažit získat z kostí, což má za následek zeslabení či řídnutí kostí (též se můžete setkat s pojmem deminerilaze). Proto by vaše strava měla obsahovat 1 500 mg vápníku denně. 

Nejlepší zdroje vápníku

  • Mléko, sýry, jogurty (nízkotučné varianty jsou méně kalorické, ale obsahují stejné množství vápníku jako ty plnotučné)
  • Tvaroh a smetanové sýry
  • Obiloviny
  • Zelená listová zelenina, jako například brokolice, špenát, řeřicha či kapusta
  • Ryby, jako jsou sardinky, úhoři nebo makrely
  • Sója a sójové výrobky
  • Ovoce, jako mandarinky, pomeranče, jablka
  • Mák, loupané mandle a lískové oříšky
  • Významné množství vápníku obsahuje i minerální voda.

Líbí se vám tento článek?

Pak si nenechte ujít informace o dalších týdnech těhotenství. Budeme vám je pravidelně posílat, stačí zadat e-mail.

Vývoj vašeho dítěte ve 23. týdnu těhotenství

Vaše dítě je nyní asi 29 cm dlouhé a váží kolem 500 gramů. Jeho kůže je silnější a začínají pracovat potní žlázy. V těle miminka se začíná hromadit tuk, ale i nadále má jeho pokožka pomačkaný vzhled. Trénuje si dýchání a polyká plodovou vodu. Má dobře vyvinuté svaly na rukou , kterými se snaží uchopit pupeční šňůru. Jak vaše dítě sílí, mnohem intenzivněji cítíte jeho kopání. Občas můžete i ucítit, jak škytá.

Jak můžete děťátku pomoci ke zdraví

Živiny, které dítě dostává v průběhu těhotenství a v jeho prvních třech letech života, významně ovlivňují to, jak budou jeho buňky naprogramovány pro budoucí život. Tyto znalosti tvoří základy nutričního programování v raném věku, které říká, že 80 % zdraví dítěte v dospělosti můžeme ovlivnit už nyní správnou výživou.

Váš průvodce těhotenstvím

Mějte informace o vývoji vašeho miminka vždy po ruce s naší aplikací Nutrimimi .