22. týden těhotenství

vývoj plodu v 22. tt

Všimla jste si v tomto týdnu změn na vaší pokožce? Není to nic neobvyklého, a proto je dobré vědět, proč se tyto skvrny objevují a jak byste se o svou pleť i celé tělo měla starat.

Co se děje uvnitř vašeho těla?

Během gravidity potřebuje vaše tělo dostatek tekutin, aby se zajistila látková výměna a dobrá funkce ledvin. Dostatek hydratace je také životně důležitý pro udržení zdravé hladiny plodové vody . Přestože je potřeba tekutin velmi individuální, denně byste měla vypít aspoň 1,5 -2 litry tekutin, což odpovídá asi 8-10 sklenicím. Pokud máte problém s nočním chozením na WC, snažte se vypít většinu vody v průběhu dne, nikoliv navečer.

Co se týče změn na pokožce, dostatečná hydratace má na ni pozitivní vliv. Tváře bývají růžovější než obvykle a celá vypadáte mnohem mlaději. Vaše pokožka může být ovlivněna také těhotenskými hormony , které stimulují mazové žlázy, a kůže může mít tendenci více se mastit. U některých žen to může vést k ucpání pórů či tvorbě skvrn a akné. Používejte proto vhodnou kosmetiku, která neucpává póry a která vaši pleť dobře vyčistí. Nezapomínejte na nemastné hydratační krémy , které zabrání vysychání. Pokud trpíte akné, používejte kosmetiku, kterou vám doporučí lékař. Nebojte se, vaše pleť se obvykle vrátí do původního stavu několik týdnů po porodu.

Pečujte o bříško a celé tělo

Jak se vaše tělo mění a bříško roste, vaše pokožka se roztahuje a může být citlivější než obvykle. Mohou se také objevit strie , které jsou velkým strašákem těhotných žen. Proto se o svou pleť starejte velmi důkladně, a to po celou dobu těhotenství!

  • Udržujte pokožku hydratovanou, abyste snížila riziko vysychání a podráždění.
  • Nechoďte příliš na slunce a používejte ochranné přípravky s vysokým UV faktorem proti slunečnímu záření.
  • Používejte jemné, přírodní produkty.
  • Noste oblečení z přírodních látek, jako je bavlna nebo len.
  • Ošetřujte pokožku bříška, hýždí a stehen kvalitními přípravky proti celulitidě a striím. Pravidelně kůži promašťujte, třeba i obyčejným hydratačním tělovým mlékem.
  • Máte-li podezření, že něco, jako je mýdlo, parfém nebo prací prášek způsobily podráždění vaší pokožky, vyměňte je za neparfemované přírodní přípravky.

Vývoj vašeho dítěte ve 22. týdnu těhotenství

Vaše děťátko nyní měří asi 27-28 cm a váží asi 430 gramů. Jeho rozměry se už podobají těm, jaké bude mít jako novorozenec. Jeho pokožka je stále ještě transparentní a není v ní žádný tuk. Mozek stále zvětšuje svůj objem, každý den se vyvíjejí smysly . Zlepšuje se sluch, který stále víc reaguje na váš hlas. Na jazyku se již začaly tvořit chuťové buňky – to, co jíte, bude mít vliv na chuťové preference děťátka v budoucnu. Miminko má stále zavřené oči, ale má už řasy i obočí. Vytvořily se potní žlázy.

Líbí se vám tento článek?

Pak si nenechte ujít informace o dalších týdnech těhotenství. Budeme vám je pravidelně posílat, stačí zadat e-mail.

Jak můžete děťátku pomoci ke zdraví

Živiny, které dítě dostává v průběhu těhotenství a v jeho prvních třech letech života, významně ovlivňují to, jak budou jeho buňky naprogramovány pro budoucí život. Tyto znalosti tvoří základy nutričního programování v raném věku, pomocí kterých můžete už nyní pozitivně ovlivnit zdraví svého dítěte až do dospělosti.

Váš průvodce těhotenstvím

Mějte informace o vývoji vašeho miminka vždy po ruce s naší aplikací Nutrimimi .