Potíže se spánkem aneb jak naučit dítě spát

malé dítě usíná v kočárku - Nutriklub

Potíže se spánkem a usínáním patří k běžným kojeneckým i batolecím problémům. Někteří rodiče jsou důslední, jiní podlehnou pláči a křiku. Přinášíme přehled důvodů, proč dítě nemůže usnou a budí se a tipy, jak mu pomoci.

Proč dítě v noci nespí nebo se často budí a pláče?

Má hlad

Pokud mu dáte prs, dítě pije a přestane plakat, důvodem pláče byl skutečně hlad. Kojte nebo krmte dítě v klidu, osvětlení by mělo být tlumené.

Trpí kolikou

Tzv. tříměsíční kolika trápí spoustu dětí, které se pak budí a nemohou znova usnout. Uklidněte dítě masírováním bříška , poklepáváním po zádech, nebo mu umožněte poslech monotónního zvuku. Řadu dětí s kolikou zklidní hukot vysavače, pračka, větrák apod. Jemný houpavý pohyb dítěti také pomůže.

Je nemocné nebo se necítí dobře

Pokud dítě během dnes prochladlo nebo se přehřálo , či má jiné nepříjemné fyzické pocity, nemůže pak obvykle usnout, nebo se budí a pláče. Snažte se problémům předejít – choďte na procházky v klidnější části dne, dítě oblékejte do oblečení, které mu umožní volný pohyb a nedráždí ho, a chraňte ho před prostředím, které mu nesvědčí.

I v tomto případě pomůže zklidňující masáž. V případě nemoci buďte dítěti nablízku, abyste včas zareagovali.

Pláč ze stresu

Děti jsou citlivé na různé situace ve svém okolí a reagují napjatě při událostech, které v nich vyvolávají neklid. Stres pak dítě často uvolňuje pláčem. Pokud vaše dítě reaguje právě takto, omezte s ním pobyt v davu , vytvářejte klidnější prostředí a respektujte to, co chce dítě.

Co dělat, když se dítě v noci budí

Pokud je dítě zvyklé začít křičet pokaždé, když od něj odejdete, nechte ho chvíli čekat. Zajděte k němu, uklidněte ho , dejte mu pusu a řekněte, že teď bude spát, a odejděte. Jestliže stojí v postýlce, uložte ho a snažte se na něj nemluvit. Nijak mu nehrozte, ale určitě ho z postýlky nevyndávejte a nezačněte ho chovat. Tohle dělejte tak dlouho, dokud se nebudou intervaly prodlužovat.

Jak zabránit opakovanému vylézání z postýlky?

Jestli opakovaně batole vylézá ze své postele a chodí za vámi do ložnice, řekněte mu nesmlouvavě, že musí zpět do postýlky a odneste ho tam. Je jasné, že dítě bude plakat, křičet a vynucovat si vaši přítomnost, ale vy nesmíte polevit. Klidně zdůrazněte, že musí zůstat ve své posteli.

Nezlobte se na něj, ale na druhou stranu nesmíte ustoupit. Jakmile totiž ustoupíte jednou, budete ustupovat pořád. Zhruba kolem tří let by už dítě mělo pochopit, co je to soukromí a nemělo by vás takto „tyranizovat“. Samozřejmě, pokud se rozhodnete podléhat, je to jen vaše rozhodnutí a nikdo vám do něj nesmí mluvit.

Noční můry u dětí jsou běžné

V tomto věku se také mohou objevovat různé noční můry. Začínají se objevovat mezi 18. měsícem a třetím rokem. Můry může spustit nějaký nevhodný televizní program nebo pohádka, která dítě vyděsila.  Máte-li pocit, že to bývá příliš často, raději se poraďte se svým dětským lékařem, který vás případně pošle na dětskou neurologii.

Ovšem je docela možné, že je vaše dítě jen úzkostnější než jiné. V takovém případě se snažte, aby večer před usnutím mělo dítě klid, nehrajte žádné divoké hry ani nepouštějte nahlas hudbu.

Mohlo by vás také zajímat:  Spánek kojenců a batolat: spací návyky.