Potíže se spánkem aneb jak naučit dítě spát

malé dítě usíná v kočárku - Nutriklub

Potíže se spánkem a usínáním patří k běžným kojeneckým i batolecím problémům. Přinášíme přehled důvodů, proč dítě nemůže usnout a budí se a tipy, jak mu pomoci.

Proč dítě v noci nespí nebo se často budí a pláče?

Má hlad

Pokud mu dáte prs, dítě pije a přestane plakat, důvodem pláče byl skutečně hlad. Kojte nebo krmte dítě v klidu, osvětlení by mělo být tlumené.

Trpí kolikou

Tzv. tříměsíční kolika trápí spoustu dětí, které se pak budí a nemohou znova usnout. Uklidněte dítě masírováním bříška, poklepáváním po zádech, nebo mu umožněte poslech monotónního zvuku. Řadu dětí s kolikou zklidní hukot vysavače, pračka, větrák apod. Jemný houpavý pohyb dítěti také pomůže.

Je nemocné nebo se necítí dobře

Pokud dítě během dne prochladlo nebo se přehřálo, či má jiné nepříjemné fyzické pocity, nemůže pak obvykle usnout, nebo se budí a pláče. Snažte se problémům předejít – choďte na procházky v klidnější části dne, dítě oblékejte do oblečení, které mu umožní volný pohyb a nedráždí ho, a chraňte ho před prostředím, které mu nesvědčí.

I v tomto případě pomůže zklidňující masáž. V případě nemoci buďte dítěti nablízku, abyste včas zareagovali.

Pláč ze stresu

Děti jsou citlivé na různé situace ve svém okolí a reagují napjatě při událostech, které v nich vyvolávají neklid. Stres pak dítě často uvolňuje pláčem. Pokud vaše dítě reaguje právě takto, omezte s ním pobyt v davu, vytvářejte klidnější prostředí a respektujte to, co chce dítě.

Noční můry u dětí jsou běžné

V batolecím věku se také mohou objevovat různé noční můry. Začínají se objevovat mezi 18. měsícem a třetím rokem. Můry může spustit nějaký nevhodný televizní program nebo pohádka, která dítě vyděsila.  Máte-li pocit, že to bývá příliš často, raději se poraďte se svým dětským lékařem, který vás případně pošle na dětskou neurologii.

Ovšem je docela možné, že je vaše dítě jen úzkostnější než jiné. V takovém případě se snažte, aby večer před usnutím mělo dítě klid, nehrajte žádné divoké hry ani nepouštějte nahlas hudbu. 

Mohlo by vás také zajímat:  Spánek kojenců a batolat: spací návyky.