Opruzeniny u kojenců

Matka pečuje o zadeček svého miminka, aby předešla opruzeninám

Opruzeniny u malých dětí - asi každé dítě jimi trpělo a asi každá maminka s nimi bojovala. Stejně jako u jiných obtíží, i zde je důležitá prevence.

Příčiny opruzení

Kůže malého dítěte je jemná, a tak i více vnímavá k dráždivým účinkům exkretů. Samozřejmě, že v případě horšího udržování hygieny, zvláště pozdější výměny plenek při přebalení, bude tendence k rozvoji opruzení rychlejší. Nicméně u dítěte, které bude mít průjmové onemocnění, se opruzení objeví velmi rychle i přes sebelepší péči o jeho hygienu. Na rozvoji kontaktního zánětu kůže se často podílí mikroorganizmy, které štěpí močovinu z exkretů a ta v kontaktu kůži intenzivně dráždí. Podrážděná kůže se dále infikuje, nejčastěji jsou to plísně (zvláště Candida). Opruzení vzniká rovněž častěji při změnách výživy kojence. Opruzení u staršího dítěte může samozřejmě vznikat i v jiné lokalizaci a z jiných důvodů. Většinou je to všude tam, kde jsou záhyby kůže, které nejsou dostatečně volné pro přístup vzduchu, kde je zvýšené hromadění potu nebo mazu a podobně.

Jak s opruzením bojovat?

Nejlepší obranou je samozřejmě prevence . Nejvhodnější je používat plenky na jedno použití. Plenky je nutné měnit tak, aby kůže byla stále suchá a čistá . Ideálně 7x denně,  u novorozenců i častěji, stejně tak je vhodné měnit plenku alespoň jednou i v noci . Při výběru kalhotek je nutno dbát na to, aby nebyly z umělého vlákna. V opačném případě by totiž mohlo docházet k zapaření kůže dítěte.

Je možná prevence?

Nejlepší prevencí je při výměně plenky opláchnout kůži vlažnou vodou a otřít ji k tomu určeným ubrouskem . Ubrousky jsou většinou již navlhčené, a tudíž připravené k očištění. U děvčátek bychom vždy měli dávat pozor na to, abychom zadeček utírali ve směru od genitálu. V opačném případě totiž hrozí zavlečení infekce do močových cest. K ošetření zadečku můžete po očištění použít přípravky, které jsou určeny přímo k tomuto účelu. V případě objevujícího se zarudnutí je nutné zajistit dostatečný přístup vzduchu ke kůži. Pokud je to možné, nechejte dítě rozbalené.

Na vlhkou a podrážděnou kůži není vhodné aplikovat zásyp ani příliš hutné mastné masti, které brání přístupu vzduchu. Při přebalování kůži očistěte, vysušte a aplikujte ochranou mast určenou pod plenky.

Co když se opruzeniny nelepší?

Pokud se opruzení nelepší, kontaktujte svého praktického lékaře. Vzhledem k přidružené plísňové infekci se pak užívají k tomu určené masti nebo jiné prostředky, které mají společně se sušením příznivý účinek.

Autor: MUDr. Petr Tláskal, CSc., primář dětské polikliniky Fakultní nemocnice Praha – Motol