Trénujte imunitu vašeho
dítěte i po prvním roce,

aby dobře fungovala, když
ji bude potřebovat
Věděli jste, že imunitní systém dítěte se vyvíjí především v prvních 3 letech života?
A že roční dítě má jen polovinu protilátek v porovnání s dospělým člověkem?
100%
0%
Vývoj imunitního systému (%)
Imunitní systém
Věk dítěte
1. rok
2. rok
3. rok

Imunita vašeho dítěte rozhodne, co pochytí od ostatních

První hřiště a první kontakt s dalšími dětmi vystavuje dítě velkému množství bakterií a mikroorganismů, se kterými se dosud nesetkalo. Tělo si buduje imunitu také právě překonáváním infekcí. Zdravý imunitní systém neznamená, že dítě nikdy neonemocní, ale znamená, že infekci překoná bez komplikací. V prvních letech života se imunita musí nejprve vytrénovat, naučit se bránit a buduje se tzv. imunitní paměť.
4x ročně onemocní zdravé dítě infekcí dýchacích cest
6-8 respiračních infekcí ročně je u malých dětí odborníky stále považováno za normální

Přečtěte si 7 rad na podporu imunity vašeho dítěte
od předního českého imunologa, Prof. RNDr. Jana Krejska, CSc.

Imunitní systém je velmi složitý mechanismus, který člověku slouží k tomu, aby se organismus dovedl bránit před různými "narušiteli". Dítě se s vrozenou složkou imunity narodí, získanou imunitu si ale musí vybudovat.
Co tedy dělat, aby vaše dítě zůstávalo doma v posteli co nejméně?
1
Správná výživa
Je vědecky prokázáno, že 70 % buněk imunitního systému se nachází ve střevní sliznici. Proto dbejte na to, abyste správným výběrem stravy podpořili imunitu.
2
Pohyb
Vhodně vybraná pravidelná fyzická aktivita zvyšuje počet přirozených protilátek a posiluje obranyschopnost dětí.
3
Dostatek slunce
Vitamín D patří k důležitým látkám zabezpečujícím správné fungování imunity. Lidský organismus ho získává pravidelným pobytem na slunci, nezapomínejte však dítě chránit před UV zářením.
4
Přiměřená hygiena
Nepřehánějte to se sterilitou a používáním dezinfekčních a antibakteriálních čisticích prostředků. Dítě jinak bude náchylnější k onemocnění v kolektivu.
5
Dostatek kvalitního spánku
Batole by mělo spát 12-14 hodin denně. Bez kvalitního spánku není možné zabezpečit dostatečnou regeneraci celého organismu včetně imunity.
6
S antibiotiky opatrně
Antibiotika ničí nejen škodlivé bakterie, ale také miliardy "dobrých" bakterií, a oslabují a narušují tak rozvoj přirozené obranyschopnosti. Až 80 % onemocnění dětí v předškolním věku jsou virového původu a užívání antibiotik při jejich léčbě je zbytečné.
7
Prebiotika
Prebiotické oligosacharidy (rozpustný typ vlákniny) by neměly ve stravě dítěte chybět.

Nepodceňujte mléčnou složku v jídelníčku batolete

Dlouhodobě podporovat formování a optimální fungování imunitních funkcí je u dítěte možné především kvalitní a pestrou stravou. I po prvním roce života hraje mléčná složka ve stravě dítěte nezastupitelnou roli.

U dětí, které nemohou být kojené, je potřeba mateřské mléko nahradit vhodným batolecím mlékem, s obsahem všech důležitých živin pro tento věk. Běžné kravské mléko je vhodné s ohledem na složení zařadit do výživy až od 3 let věku dítěte. Pediatry doporučená denní dávka mléka pro batolata je alespoň 330 ml denně.