Péče o pokožku a vlásky batolete

Péče o pokožku a vlásky batolete

 Kolektiv odborníků Kolektiv odborníků
3 minuty čtení

Pokožka malého dítěte je mnohem jemnější, než pokožka dospělého. Proto byste o ni měli řádně pečovat. Tady je několik rad.

Do oblíbených

Péče o pokožku a vlásky batolete

 Kolektiv odborníků Kolektiv odborníků
Zdraví batolete 3 minuty čtení

Pokožka malého dítěte je mnohem jemnější, než pokožka dospělého. Proto byste o ni měli řádně pečovat. Tady je několik rad.

Do oblíbených

Mytí vlásků bývá někdy problém

Mnoho batolat reaguje nevrle v okamžiku, kdy se jim dostane při koupání voda do očí. Proto bývá někdy mytí vlásků obtížné. Vlásky tedy myjte vždy při koupání ve vaně. Nejsnadněji se myjí vlasy tak, že dítě položíte na záda do vody, to si samo namočí vlásky, pak si sedne a vy mu vlasy rychle umyjete. Hlava by měla být jemně zvrácená dozadu, aby nenatekl do očí šampon.

Existují i plastová chránítka (jakýsi kšilt), který brání stečení vody a šamponu do očí. Můžete to pojmout jako hru, cákejte po sobě a při té příležitosti umyjte i vlasy. Máte-li velkou vanu, můžete si vlézt k batoleti do ní i vy a umyjte si vlasy také. Funguje to skvěle. Pokud to jinak nejde, je lepší, aby mělo dítě kratší vlásky, které pak myjete houbičkou.

Tip na koupání

Pro mytí pokožky obličeje, tělíčka i vlásků je určený jemný mycí gel Bioderma ABCDerm Moussant. Šetrně čistí jemnou dětskou pokožku a zanechává ji hedvábně jemnou. Vláskům navíc dodává hedvábný lesk. Maminky jistě ocení, že neštípe v očích a respektuje citlivou dětskou pokožku. Byl vyvinut, stejně jako všechny produkty řady ABCDerm, ve spolupráci s dermatology a pediatry a splňuje pediatrické zásady dermatologicky šetrného produktu. Doporučená cena 549 Kč (1000 ml).

Česání

Máte-li holčičku s delšími vlásky, pak je musíte pravidelně pročesávat kartáčem, aby se moc necuchaly. Nosí-li copánky či culíky, nepleťte je moc silně, aby jí to nebolelo. Používejte speciální kartáč pro dětské vlásky.

Péče o pokožku hlavy

Šupinky ve vlasech neboli mléčné krusty jsou projevem tzv. seborhoické dermatitidy a postihují více než 2/3 kojenců. Vyskytují se nejčastěji na vlasaté části hlavy, kde se tvoří mastné žluté šupinky v rozsáhlých plochách doprovázené svěděním. Většinou na ně pomůže léčivý šampon nebo olejíček. Nikdy strupy nestrhávejte! Vždy umyjte, promastěte a kartáčkem „sundejte“ to, co jde sundat.

Pokožka bez šupinek

Speciálním produktem určeným na odstranění mléčných krust z pokožky hlavy kojenců je Bioderma ABCDerm Babysquam. Jemně a šetrně odstraňuje šupinky a obnovuje ochranný film na povrchu pokožky. Navíc pokožku zvláčňuje, hydratuje a vyživuje. Díky své lehké krémové textuře a speciálnímu aplikátoru se jednoduše nanáší, snadno se smývá šamponem a nedráždí oči. Určitě oceníte, že stroupky není potřeba vyčesávat. Doporučená cena 299 Kč (40 ml).

Péče o pokožku těla

Nepřehánějte to s dlouhým koupáním, dětská pokožka je citlivá a rychleji se vysušuje. Každý den nezapomeňte umýt místa v okolí plenek, v kožních záhybech a místech, kde dochází k zapařování.

A jakou kosmetiku vybírat pro batole? Pokud možno nepoužívejte parfemovanou kosmetiku, některé složky parfémů mohou projít kožní bariéru a vyvolat alergii. Rozhodně dejte přednost speciální kosmetice určené pro dětskou pokožku.

Jak na podráždění v okolí úst?

Často se u kojenců objevuje také podráždění v okolí úst, zvané periorální dermatitida. Toto podráždění je způsobeno především nadměrným sliněním v období prořezávání zoubků a při cumlání dudlíku. V případě, že je pokožka delší dobu v kontaktu se slinami (obsahují enzymy zvané amylázy), může dojít k jejímu podráždění. V tomto případě je vhodné zvolit pro péči speciální ochranný krém, který takto podrážděnou pokožku zklidní. 

Konec podrážděné pusince

Vhodným přípravkem je např. Bioderma ABCDerm Perioral obsahující patent AMYLPRIV®, který aktivně blokuje účinek enzymu amyláza a tím zabraňuje podráždění. Je to antimykotický krém zaměřený na lišej okolo úst i těch nejmenších dětí s protisvědivým účinkem. Zabraňuje podráždění slinami, uklidňuje začervenání, předchází infekcím. Vytváří na pokožce neviditelný ochranný film. ABCDerm Perioral je vhodný i k péči o bolavé a popraskané bradavky. Doporučená cena 289 Kč (40 ml).

Péče o citlivou dětskou pokožku se může lišit i v závislosti na ročních obdobích:  Zjistěte jak o ni pečovat v létě.

Pomohl vám článek?
Související témata
Vývoj batolete a péče o něj
Sdílejte článek s přáteli
Do oblíbených
Související témata
Vývoj batolete a péče o něj
Související články
Nutriklub stále roste.
Děkujeme vám za důvěru.
Chci se zaregistrovat
20+
Odborníků se zapojilo do tvorby obsahu
100 000+
Spokojených maminek a tatínků
350+
Článků
od odborníků
25 000+
Zodpovězených dotazů v naší poradně
Chci se zaregistrovat
Online poradna