JSEM TĚHOTNÁ
"Může těhotná žena přenést koronavirus na nenarozené dítě?"
Momentálně neexistuje důkaz, který by potvrdil, že se vir přenáší z matky na dítě během těhotenství, nebo jaký potencionální dopad to na dítě může mít. Tato problematika se dále zkoumá.
Těhotné ženy by měly pokračovat v dodržovaní preventivních opatření, aby se chránily před virem, a vyhledaly lékařskou péči včas – jakmile pocítí příznaky, jako jsou teplota (horečka), kašel nebo problémy s dýcháním.
MÁM DÍTĚ VE VĚKU 0-6 MĚSÍCŮ
"Co mám dělat, pokud má moje dítě příznaky COVID-19?"
Vyhledejte lékařskou pomoc, ale mějte na paměti, že na severní polokouli probíhá chřipkové období a symptomy COVID-19 jako jsou kašel a horečka, mohou být velmi podobné příznakům běžné chřipky nebo nachlazení – které jsou daleko častější.
"Postihuje COVID-19 novorozené děti?"
Jedná se o nový virus a Světová zdravotnická organizace zatím nedokáže dostatečně určit, jak vir ovlivňuje miminka či těhotné ženy. Co však ví, je, že nakazit se mohou lidé v jakémkoliv věku, ale dosud bylo nahlášených velmi málo případů nákaz COVID-19 u dětí. Tento vir má fatální důsledky v ojedinělých případech, zatím nejvíce u starších lidí, s již existujícími zdravotními problémy.
Pokud máte další otázky, kontaktujte svého lékaře.
"Je bezpečné, aby matka nakažená koronavirem kojila?"
Všechny matky, které se vyskytují v rizikových oblastech a mají symptomy jako jsou horečka, kašel nebo problémy s dýcháním, by měly vyhledat lékařskou péči co nejdříve a řídit se instrukcemi zdravotníků.
Vzhledem k benefitům kojení a nevýznamné roli kojení při přenášení jiných respiračních onemocnění, by měla matka pokračovat v kojení, pokud dodržuje veškerá nutná opatření.
Matky s příznaky, které jsou schopné kojit, by měly nosit roušku, pokud jsou v blízkosti dítěte (i během kojení), mýt si ruce před a po kontaktu s dítětem (i po krmení) a čistit (dezinfikovat) kontaminované povrchy – to by se mělo dělat v každém případě, když má kdokoliv potvrzený COVID-19 nebo na něj má podezření a přichází do styku s ostatními, včetně dětí.
Pokud je matka příliš nemocná, může zvážit případně mléko odstříkat a podat ho dítěti prostřednictvím čistého kalíšku/lžičky – za dodržování stejných preventivních opatření proti infekci.
Pokud máte další otázky, kontaktujte svého lékaře.
"Mohou kojenci nosit venku roušku nebo respirátor?"
Berme v úvahu, že zatím nebylo určeno, jak by měli kojenci mladší jednoho roku nosit roušku nebo respirátor. Také pokud bereme v úvahu, že roušky, ale zejména respirátory mají určitou "vzduchotěsnost", může být pro vaše dítě v tomto věku velmi nepříjemné roušku či respirátor nosit, a když se respirátor nepoužívá správně, mohl by dokonce způsobit újmu na jejich zdraví.
Proto Světová zdravotnická organizace doporučuje, aby v tomto specifickém období pandemie děti nechodily ven tak často, jak by měly, a také doporučují vyhýbat se místům, kde je více lidí. Rodiče, kteří přicházejí zvenku, se musí chránit a dodržovat osobní hygienu, čímž nepřímo chrání i dítě.
Pokud máte další otázky, kontaktujte svého lékaře.