Nástup do školky bez nemoci? Jde to!

dítě první den ve školce

Mnoho rodičů se s nástupem dítěte do školky obává, že bude častěji doma nemocné než ve školce. Nemusí tomu tak ale být! Co pro to udělat?

Školka jako zkouška imunity

Není žádná novinka, že malé děti, které se kolem třetího roku života dostanou do kolektivu, začnou i více stonat. Mezi dětmi se viry a bakterie šíří doslova kosmickou rychlostí a imunita dostává pořádně zabrat. Ovšem i kontakt s viry je v pořádku a běžná dětská onemocnění jsou pro posílení imunity dokonce nezbytná. Pokud vaše dítě onemocní čtyřikrát za rok, berte to jako naprosto normální.

Jaké jsou nejčastější „školkové“ nemoci dětí?

Malé děti se potýkají nejčastěji s infekty dýchacích cest, záněty středouší a nosohltanu a také kašlem. Ve většině případů jsou na vině viry a bakterie. Obvykle si je děti předávají mezi sebou, takže k onemocnění dojde velmi rychle.

Víte, co ještě přispívá k onemocnění?

  • nedozrálá imunita

  • krátká doba kojení

  • nedostatečně léčené infekty a krátká rekonvalescence po nich

  • stres

  • špatná výživa

Posilujte imunitu fyzickou aktivitou i otužováním

Nevychovávejte ze svých dětí skleníkové bytosti, které jsou jen doma a nikam nechodí. Naopak - choďte s nimi často na čerstvý vzduch (a to i tehdy, když není sluníčko), dopřejte jim dostatek fyzické aktivity a otužujte je (třeba saunováním nebo sprchováním). Myslete i na to, že na imunitu má velký vliv i prostředí, ve kterém dítě žije. Dítě proto nepatří do zakouřeného prostředí.

Přečtěte si, jaké jsou zásady pro podporu odolnosti dětí!

Zdravá výživa je pro dětskou obranyschopnost nezbytná

V rámci posilování imunity nezapomínejte ani na kvalitní stravu, která je vyvážená a pestrá. Zdravá střevní mikroflóra je klíčem k zdravému dítěti, proto stravu vybírejte pečlivě. Navykejte děti od malička na různé chutě, dopřejte jim dostatek ovoce a zeleniny a nezapomínejte na speciální batolecí mléka s obsahem prebiotik.

Přečtěte si, k čemu prebiotika slouží a proč nemají v dětském jídelníčku chybět.