Koronavirus (COVID-19): Jak chránit sebe a své děťátko
Koronavirus (COVID-19): Jak chránit sebe a své děťátko
Mgr. et Mgr. Jitka L.
3 minuty čtení
  • Pro rodiče, nastávající rodiče a těhotné ženy je toto velmi stresující období. Proto Nutriklub sdílí doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) o tom, jak chránit sebe a své dítě, protože právě vy jste primárním kontaktem děťátka s okolním světem.
  • Stejně tak máme skupinu Nutricia expertů, kteří poskytují odpovědi na časté otázky o krmení z lahvičky, kojení a těhotenství, aby pomohli vám a vašemu děťátku v době šíření koronaviru.  

Do oblíbených

Koronavirus (COVID-19): Jak chránit sebe a své děťátko

Mgr. et Mgr. Jitka L.
3 minuty čtení
  • Pro rodiče, nastávající rodiče a těhotné ženy je toto velmi stresující období. Proto Nutriklub sdílí doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) o tom, jak chránit sebe a své dítě, protože právě vy jste primárním kontaktem děťátka s okolním světem.
  • Stejně tak máme skupinu Nutricia expertů, kteří poskytují odpovědi na časté otázky o krmení z lahvičky, kojení a těhotenství, aby pomohli vám a vašemu děťátku v době šíření koronaviru.  

Do oblíbených

7 ZPŮSOBŮ JAK CHRÁNIT VAŠE DĚŤÁTKO

1. PRAVIDELNĚ SI MYJTE RUCEKoronavirus se šíří lidským kontaktem. Tím pádem je mytí rukou tím nejlepším způsobem jak se chránit. Proto si umyjte ruce před tím, než se budete dítěte dotýkat a trvejte na tom, aby tak učinil každý, kdo chce dítě držet.

Bohužel, naše miminka si ruce umýt samy nedokážou, proto je umyjte společně se svými. Používejte čistící gel na bázi alkoholu, nebo mýdlo a vodu.

Proč? Toto zlikviduje každý virus, který se může objevit na rukou a zabraňuje tak případné nákaze vás nebo vašeho děťátka.

2. DODRŽUJTE ODSTUP

Zadejte svůj e-mail a dostaňte z Nutriklubu víc!
Získejte cenné rady od našich odborníků a množství další výhod!
Přidejte s k nám!
Naše děťátka často přitahují pozornost. Proto jste jako rodič zodpovědný za to minimalizovat interakci mezi vaším dítětem a dospělými. Jednoduše zabránit lidem, aby dítě zdvihali a mazlili se s ním, protože tak se může virus přenést.

Stejně tak jako se vyhýbat blízkému kontaktu - držte si odstup minimálně 1 metr mezi vámi a kýmkoliv, kdo má kašel či kýchá.

Proč? Protože jakmile někdo zakašle, nebo kýchne, rozptýlí se do okolí drobné kapičky z nosu a úst, které mohou obsahovat viry. To znamená, že pokud byste vy nebo vaše dítě byli v blízkosti, můžete tyto kapičky vdechnout, včetně viru způsobujícího COVID-19.

3. NEDOTÝKEJTE SE OČÍ, NOSU A ÚST

Během dne se dotkneme velkého množství povrchů. Též se dotýkáme našich děťátek, které si velmi rády sahají na tvář. Proto se ujistěte, že každý, kdo se chce dotýkat vašeho dítěte, si před tím důkladně umyl ruce (a to včetně vás samotných).

Proč? Povrchy mohou být kontaminované koronavirem a jakmile se jednou dostane virus na vaše ruce, může se velmi lehce přenést do těla přes ústa, nos a oči, když se dotkneme tváře.

Není možné přestat se dotýkat různých povrchů. Můžeme ale zabránit přenosu viru tím, že se nebudeme dotýkat své tváře, či tváře dítěte.

4. DBEJTE NA SPRÁVNOU RESPIRAČNÍ HYGIENU

Dohlédněte na to, aby lidé okolo vašeho děťátka dodržovali správnou respirační hygienu. To znamená zakrývání si úst a nosu loktem nebo jednorázovým kapesníkem během kašlání a kýchaní. Po použití kapesníku je nutné ho co nejdříve vyhodit.
Proč? Kapičky mohou obsahovat virus. Při dodržení správné hygieny ochráníte vaše dítě a lidi ve vašem okolí před viry, které mohou způsobovat nachlazení, chřipku nebo COVID-19.

5. POKUD MÁTE HOREČKU, KAŠEL A PROBLÉMY S DÝCHÁNÍM, VYHLEDEJTE LEKÁŘSKOU POMOC CO NEJDŘÍVE

Zůstaňte doma, pokud se necítíte dobře. V případě, že máte první příznaky horečky, kašle a problémů s dýcháním, vyhledejte lékařskou pomoc co nejdříve. Postupujte podle informací/doporučení uváděných Ministerstvem zdravotnictví ČR nebo Státním zdravotním ústavem či místně příslušnou hygienickou stanicí nebo doporučením vašeho lékaře.

Proč? Národní a lokální autority budou mít nejpřesnější informace o situaci ve vašem okolí. Tím, že zavoláte včas, vás dokáže zdravotník nasměrovat do správného zdravotnického zařízení. To pomůže ochránit vás i zabránit šíření viru a jiných infekcí.

6. DBEJTE NA BEZPEČNOST PŘI VAŘENÍ

Vaříme pro sebe, naše rodiny a pro naše děti. Proto je velmi důležité dodržovat bezpečnostní opatření během vaření.

Používejte různá prkénka na krájení syrového a již uvařeného jídla. Také si myjte ruce v průběhu a mezi zpracováváním syrových a vařených jídel.

Masné produkty mohou být bezpečně konzumované, pokud byly dobře provařeny a zacházelo se s nimi správně během přípravy. (Teplota 70 °C působící po dobu 10 minut má dostatečný tepelný účinek z hlediska mikrobiologické bezpečnosti.)

7. BUĎTE INFORMOVANÍ A DODRŽUJTE DOPORUČENÍ

Průběžně kontrolujte nejaktuálnější informace o šíření COVID-19, které jsou dostupné na stránce Světové zdravotnické organizace (WHO) a také na stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR a nebo Státního zdravotního ústavu.

Hledejte rady pro vás a vaše děťátko v důvěryhodných zdrojích.


Pomohl vám článek?
Související témata
Koronavirus (COVID-19) Vývoj batolete a péče o něj Zdraví batolete Zdraví novorozence a kojence
Sdílejte článek s přáteli
Do oblíbených
Související témata
Koronavirus (COVID-19) Vývoj batolete a péče o něj Zdraví batolete Zdraví novorozence a kojence
Související články
Nutriklub stále roste.
Děkujeme vám za důvěru.
Chci se zaregistrovat
20+
Odborníků se zapojilo do tvorby obsahu
100 000+
Spokojených maminek a tatínků
350+
Článků
od odborníků
25 000+
Zodpovězených dotazů v naší poradně
Chci se zaregistrovat
Nový e-shop - CHCI SLEVU