12 receptů pro děti s alergií v rodině

Dvanáct receptů na výživově hodnotné příkrmy pro děti s alergií v rodinné anamnéze. Nechte se inspirovat a uvařte vašemu děťátku jednu z těchto dobrot.

Polévky

 • Brokolicová polévka       

100 g brokolice, 1 lžíce kukuřičné mouky, 50 ml vody, 50 ml Nutrilonu 2 HA

Postup:   100 g brokolice uvaříme do měkka ve 150 ml vody. Kukuřičnou mouku rozšleháme s 50 ml vody na řídkou kaši a za stálého míchání přiléváme do vývaru s brokolicí a 5 minut povaříme. Necháme chvíli vychladnout a rozmixujeme společně s mlékem Nutrilon 2 HA.

 • Mrkvová polévka

2 střední mrkve, 1 lžíce ovesných vloček, 1 lžička rostlinného oleje

Postup:  Mrkev očistíme, nakrájíme a dáme vařit do 200 ml vody, přidáme vločky, olej a vaříme do změknutí. Vše rozmixujeme.

 • Mléčná květáková polévka

250 ml vody, kousek květáku, odměrka mléka Nutrilon 2 HA, lžička oleje, špetka sušené nebo lístky čerstvé bazalky, 1 lžíce ječných vloček

Postup:   Očištěné a omyté růžičky květáku uvaříme do měkka a scedíme. Do vroucího vývaru po květáku přidáme vločky a podle druhu asi 5 minut vaříme. Květák rozmixujeme s Nutrilonem 2 HA a bazalkou. Přidáme vločky, které jsme uvařili v květákovém vývaru.

online poradna dětský gastroenterolog

Hlavní jídla

 • Kuřecí prsíčka s brokolicovou omáčkou

10 dkg kuřecích prsíček, 5 růžiček brokolice, 50–100 ml Nutrilonu 2 HA, 1 lžička olivového oleje

Postup:   Kuřecí maso nakrájíme a uvaříme. Brokolici očistíme, nakrájíme a vaříme do změknutí. Scedíme, necháme chvíli vychladnout a rozmixujeme s Nutrilonem 2 HA. Kuřecí maso můžeme též rozmixovat nebo u větších dětí podáváme rozkrájené na kousky, přelité brokolicovou omáčkou. Jako příloha je vhodná bramborová kaše.

 • Kuřecí prsíčka s mrkví

1 středně velká mrkev, 2 polévkové lžíce uvařených kuřecích prsíček, 4 – 5 polévkových lžic kojenecké vody, 1 kávová lžička slunečnicového oleje

Postup:   Mrkev omyjeme, očistíme, uvaříme do měkka a rozmačkáme vidličkou. Přidáme ještě teplá kuřecí prsa, vodu, slunečnicový olej. Vše důkladně rozmixujeme a vlijeme do polévkového talíře nebo misky. Pokud je pokrm příliš hustý, můžeme přidat polévkovou lžíci mléka Nutrilon 2 HA.

 • Krémová zeleninová kaše

1 mrkev, 2 růžičky květáku, 2 růžičky brokolice, 4 na tenko nakrájená kolečka pórku, 1 brambora, plátek kuřecího masa (prsa), 1 hrnek vychladlého kojeneckého mléka Nutrilon 2 HA

Postup:   Dusíme do měkka na kousky nakrájenou zeleninu. V druhém hrnci vaříme do měkka kuřecí maso. Přecezené uvařené suroviny rozmixujeme, necháme chvíli vychladnout a smícháme s připraveným kojeneckým mlékem Nutrilon 2 HA a vývarem z uvařených surovin na potřebnou hustotu kaše.

 • Telecí s cuketovým pyré

kousek cukety, 10 dkg telecího masa, 50 ml Nutrilonu 2 HA

Postup:   Cuketu oloupeme, nakrájíme a uvaříme do měkka. Zároveň povaříme a následně rozmixujeme telecí maso. Uvařenou cuketu necháme chvíli vychladnout a rozmixujeme s Nutrilonem 2 HA na pyré.

 • Krůtí maso se špenátem

10 dkg krůtího masa, 3 lžíce špenátového protlaku, 2 odměrky Nutrilonu 2 HA

Postup:   Krůtí maso nakrájíme a uvaříme. Špenátový protlak povaříme, necháme chvíli vychladnout a přidáme Nutrilon 2 HA. Vše dobře rozšleháme. Maso můžeme rozmixovat či nakrájet. Podáváme s vařeným rozmačkaným bramborem nebo kaší.

Kaše

 • Bramborová kaše

Postup:   Brambory uvaříme do měkka a scedíme. Dle návodu připravíme Nutrilon 2 HA. Brambory a Nutrilon 2 HA společně rozmixujeme.

 • Rýžová kaše

Nutrilon mléčná HA kaše rýžová

Postup:   Kaši připravíme dle návodu. Rýžovou kaši lze použít v kombinaci se zeleninou nebo ovocem. Zeleninu vždy nejprve povaříme a rozmixujeme, vhodnou volbou je například brokolice, fazolky či mrkev.

Sladkou alternativou jsou různé druhy ovoce, především pak jablka, hrušky a meruňky. Čerstvé ovoce omyjeme, oloupeme a nakrájíme na malé kousky. Tyto kousky pak zamícháme do kaše Nutrilon.

Sladké "dezerty"

 • Ovocné pyré

1 malý banán, 1 hruška, 2 meruňky, 50 ml Nutrilonu 2 HA

Postup:  Hrušku oloupeme a zbavíme jádřince, meruňky vypeckujeme. Vše mixujeme společně s Nutrilonem 2 HA.

 • Banánový koktejl

1 banán, 150 ml Nutrilonu 2 HA

Postup:  Nutrilon 2 HA připravíme dle návodu na balení, necháme vychladnout a rozmixujeme s banánem.

Tipy:

 • Pokud se u Vašeho dítěte prokáže alergie na bílkovinu kravského mléka, místo mléka Nutrilon 2 HA používejte Nutrilon 2 Allergy Care.
 • U dítěte staršího než 12 měsíců používejte místo Nutrilonu 2 HA výrobek Nutrilon 3 HA.
 • Kojenecká a batolecí mléka a mléčné kaše Nutrilon nikdy nevařte. Přidávejte je do pokrmů až po uvaření, aby nedošlo ke zničení vitamínů a degradaci bílkovin.
Přečtěte si také:
Kdy je správný čas pro první setkání s potenciálními potravinovými alergeny?